Edukacja

Logotyp KPCEN w Toruniu
Logotyp KPCEN w Toruniu

Spotkanie nauczycieli przyrody w Brodnicy

W czwartek 18 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Brodnicy odbyło się spotkanie nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: „Propozycje zajęć w terenie przyszkolnym”. Pomysłodawczyni spotkania, Ewa Filipska, przedstawiła genezę podjętych w jej szkole działań, zmierzających do rewitalizacji dawnego ogrodu szkolnego, który zaczął przypominać tajemniczy ogród ze znanej książki.

    

Zaprezentowała ona zdjęcia archiwalne terenu. W działaniach przywrócenia do funkcjonalności ogrodu wzięli udział nauczyciele, dyrektor, rodzice i uczniowie. Prace terenowe wykonywali wspólnie, poświęcając na to kilka sobót. Teren wymaga jeszcze sporego nakładu pracy, ale już można organizować tam lekcje poza klasą.

 

Oprócz zagospodarowania ogrodu, we współpracy z Nadleśnictwem Brodnica w Gimnazjum nr 1 zainstalowano przyrodnicze tablice informacyjne. Wykorzystano do tego wąski pas zieleni przed budynkiem szkoły. Miało to na celu udostępnienie tablic informacyjnych nie tylko dla uczniów, ale także dla przechodzących mieszkańców. Uczestniczący w spotkaniu nauczyciele mogli naocznie przekonać się, jak wykorzystać tereny wokół szkoły. Nawet w krótkim czasie spędzonym w ogrodzie można było zaobserwować dużą różnorodność organizmów tam występujących. Szczególną uwagę uczestników przykuły występujące tam ptaki.

           

Założenie ogrodu jest przykładem dobrej praktyki, szczególnie ważnym w momencie wchodzenia w życie nowej podstawy programowej, która duży nacisk kładzie na zajęcia terenowe.

 

Autor zdjęć i tekstu: Małgorzata Czaplicka – doradca metodyczny przy KPCEN w Toruniu.

 

www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1404

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Ogród przed zagospodarowaniemPrzyrodnicze tablice informacyjne przed Gimnazjum nr 1 w BrodnicyUczestnicy spotkania w terenie