Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Rola zajęć specjalistycznych na różnych poziomach edukacyjnych

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy było organizatorem konferencji Rola zajęć specjalistycznych na różnych poziomach edukacyjnych.  Impreza odbyła się 22 listopada 2017 r. i została zorganizowana na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim. Konferencję objęli  patronatem Starosta Sępoleński oraz Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

W wydarzeniu uczestniczyło około 50 nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego. Tematem przewodnim konferencji była aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez urozmaicenie zajęć wychowania fizycznego. Uczestnicy mogli poznać  nowatorskie metody pracy specjalistów: Beaty Julii Przyborskiej – trenera personalnego,  psychologa sportu  oraz Wicemistrzyni Świata w Fitness  i Ireneusza Przyborskiego, trenera kadry narodowej w akrobatyce sportowej, których autorski program zajęć wychowania fizycznego  jest realizowany z powodzeniem w Szkole Podstawowej w Białych Błotach.

 

Program konferencji składał się z części teoretycznej, podczas której wykład wygłosiły powyżej wymienione osoby, oraz praktycznej – wszyscy zainteresowani mogli przekonać się o tym, jak interesująco można poprowadzić zajęcia wychowania fizycznego. Podczas prawie dwugodzinnej części warsztatowej prowadzący zaprezentowali, jak można wykorzystać muzykę do ćwiczeń, jakie akcesoria fitness mogą być dodatkiem do ćwiczeń z crossu czy strechingu. Ponadto nauczyciele poznali również nowoczesne  metody nauki przewrotu w przód, wiele ćwiczeń przygotowujących do wprowadzania elementów gimnastycznych i treningu funkcjonalnego oraz  ćwiczeń stabilizacyjnych. Ciekawe  okazały się również zabawy poprawiające sensomotorykę u dzieci. Zajęcia zostały zakończone pokazem techniki rolowania powięzi mięśniowych, która jest sposobem regeneracji po zajęciach fizycznych.

 

Konferencja zawierała  jeszcze jeden bardzo ważny panel tematyczny, skierowany do personelu kuchennego oraz osób, które zajmują się żywieniem w szkole. Były to pokazy zdrowego sposobu przygotowywania posiłków w żywieniu zbiorowym. Firma Hand-Spol Horeca stanęła na wysokości zadania,  prezentując najnowocześniejsze metody gotowania, pokaz sprzętu kuchennego, który jest nieocenionym pomocnikiem każdego, kto chce smacznie, sprawnie  i zdrowo gotować dla dzieci i młodzieży.

 

Konferencję można uznać za bardzo udane wydarzenie, które najprawdopodobniej zagości na stałe w kalendarzu imprez organizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.                  

 

Opracował:  Norbert Łysiak

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

www.cen.bydgoszcz.pl

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Ćwiczenia dla nauczycieli wychowania fizycznego z fitness. oraz crossfitPrelekcja na temat Wpływ zajęć specjalistycznych na rozwój zdolności motorycznych w edukacji wczesnoszkolnejWarsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego z fitness. oraz crossfitWykład na temat Wpływ zajęć specjalistycznych na rozwój zdolności motorycznych w edukacji wczesnoszkolnej