Edukacja

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Rola zajęć specjalistycznych na różnych poziomach edukacyjnych

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy było organizatorem konferencji Rola zajęć specjalistycznych na różnych poziomach edukacyjnych, która odbyła się w marcu 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu. Konferencję objęli  patronatem Starosta Inowrocławski oraz Prezydent Miasta Inowrocławia.

 

Wydarzenie było adresowane do  nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego. Wzięło w nim udział około 70 osób. Tematem przewodnim konferencji była aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez urozmaicenie zajęć wychowania fizycznego. Uczestnicy mogli poznać  nowatorskie metody specjalistów: Beaty Julii Przyborskiej, trenera personalnego,  psychologa sportu, Wicemistrzyni Świata w Fitness oraz Ireneusza Przyborskiego, trenera kadry narodowej w akrobatyce sportowej. Ich autorski program zajęć wychowania fizycznego jest realizowany z powodzeniem w Szkole Podstawowej w Białych Błotach.

 

Program konferencji składał się z części teoretycznej, podczas której wykład wygłosiły powyżej wymienione osoby. W części praktycznej wszyscy zainteresowani mogli przekonać się o tym, jak interesująco  można poprowadzić zajęcia wychowania fizycznego. Podczas dwugodzinnej części warsztatowej dowiedzieli się oni , jak można wykorzystać muzykę do ćwiczeń, jakie akcesoria fitness mogą wspomagać  ćwiczenia z crossu czy strechingu.

 

Ponadto nauczyciele poznali również nowoczesne  metody nauki przewrotu w przód, wiele ćwiczeń przygotowujących do elementów gimnastycznych i treningu funkcjonalnego oraz  ćwiczeń stabilizacyjnych. Niezwykle ciekawe okazały się również zabawy poprawiające sensomotorykę u dzieci. Zajęcia  zakończono pokazem techniki rolowania powięzi mięśniowych jako metody regeneracji po zajęciach fizycznych.

 

Nauczyciele biorący udział w konferencji byli bardzo zadowoleni, mimo wysiłku, który musieli włożyć w część  warsztatową.

 

Konferencja zawierała także bardzo ważny panel tematyczny skierowany do personelu kuchennego oraz osób, które zajmują się żywieniem w szkole. Były to pokazy na temat zdrowego sposobu przygotowywania posiłków w żywieniu zbiorowym. Firma Hand-Spol HoReCa zaprezentowała najnowocześniejsze metody gotowania, pokaz sprzętu kuchennego, który jest nieocenionym pomocnikiem każdego, kto chce smacznie, sprawnie  i zdrowo gotować dla dzieci i młodzieży.

 

Konferencję można uznać za bardzo udane wydarzenie, które najprawdopodobniej zagości na stałe w kalendarzu imprez organizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

 

Opracowanie:  Ilona Zduńczuk

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

www.cen.bydgoszcz.pl

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Beata i Ireneusz Przyborscy prezentują autorski program wfIreneusz Przyborski prezentuję metodykę nauki przewrotów w przódPrezentacja zdrowych i smacznych technologii w szkolnej kuchniUczestnicy konferencji metodycznej podczas ćwiczeń aktywizacyjnych