Recytatorska tradycja w SP w Czernikowie
Od 10 już lat każdego marca w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Czernikowie odbywa się Regionalny Konkurs Recytatorski Twórców Ziemi Dobrzyńskiej pt. Dobrze ziemio. Celem wydarzenia, oprócz propagowania twórczości poetów regionalnych i kształtowania wrażliwości na piękno słowa, jest integracja środowisk nauczycieli i uczniów wokół powyższej idei.
Jako redaktorka wojewódzkiego czasopisma oświatowego „UczMy” mam zaszczyt uczestniczyć, na zaproszenie Dariusza Chrobaka, dyrektora szkoły w Czernikowie, w pracach jury tego konkursu. Na dziesiąte, jubileuszowe spotkanie miłośników pięknego słowa odbywające się 19 marca 2016 r., Małgorzata Trzeciak – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu – ufundowała nagrodę książkową za ciekawą interpretację utworów dla osoby przeze mnie wytypowanej.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Czernikowie, a patronat sprawuje Starostwo Toruńskie z udziałem Urzędu Gminy Czernikowo oraz Stowarzyszenie CZYŻ-NIE .
W tym roku w konkursie brało udział 12 szkół podstawowych (Świętosław, Skępe, Mazowsze, Trzebiegoszcz, Makowiska, Kikół, Osówka, Maliszewo, Wólka, Wielgie, Ciechocin, Czernikowo) i wspomniane Stowarzyszenie, razem 33 uczestników. Jury wysłuchało 66 wierszy i przyznało 3 główne nagrody, 10 kolejnych oraz wyróżnienia. Podczas każdego konkursu nagrody i wyróżnienia przyznaje również dyrektor szkoły w Czernikowie oraz każdorazowo wyłonione spośród uczniów młodzieżowe jury. Nagroda za propagowanie treści regionalnych, przyznawana przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej, powędrowała tym razem do szkoły w Wielgiem.
Wśród recytowanych utworów twórców Ziemi Dobrzyńskiej znalazły się utwory obecnych na sali nauczycieli: Magdaleny Cybulskiej – Stasiak, Anny Grządzielewskiej, Dariusza Chrobaka oraz poety Jana Manewicza.
Uczniowie ze szkoły w Czernikowie zaprezentowali się bardzo dobrze, zdobywając dwie nagrody jury: Karol Machtylski i Wiktoria Jurkiewicz, dwie nagrody dyrektora oraz wyróżnienia.
Co roku wszyscy uczestnicy wyjeżdżają z nagrodami książkowymi, z budującą informacją zwrotną od Dariusza Chrobaka – dyrektora SP w Czernikowie i jednocześnie poety. Organizacja konkursu jest zawsze perfekcyjna. Wszyscy goście uraczeni są dobrym obiadem i słodkościami. Nauczyciele, opiekunowie uczniów odbierają z rąk organizatora podziękowania, czasem małe promocyjne upominki. Pani bibliotekarka urządza na korytarzu interesujące wystawy związane z tradycjami ludowymi Ziemi Dobrzyńskiej oraz przygotowuje piękną dekorację na konkurs, na tle której recytowane są wiersze. Otwierają spotkanie i umilają przerwę, podczas której obraduje jury, wystąpienia wokalne uczniów ze szkoły podstawowej lub niekiedy gościnnie z gimnazjum w Czernikowie. Na szczególne słowa uznania zasługuje atmosfera pełna ciepła, życzliwości, wspólnej pasji związanej z pięknem języka, słowa poetyckiego, atmosfera rozwijania talentów dzieci. Na podziw zasługują młodzi uczniowie szkół podstawowych, którzy bezbłędnie mówią z pamięci często długie utwory, a ich interpretacja budzi zachwyt. Poziom konkursu jest bardzo wysoki.
Szkoła w Czernikowie jest również organizatorem kwietniowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Znów wędrujemy ciepłym krajem…, polskiego poety, który jest patronem szkoły.
Oprac. Danuta Potręć, redaktorka „UczMy”, konsultantka KPCEN w Toruniu
Autor zdjęć – Dariusz Chrobak, dyrektor SP w Czernikowie
http://www.kpcen.pl/news/view/1107 od 22.03.2016
Departament Edukacji (TK)