Edukacja

Logo KPCEN w Toruniu

Przemoc seksualna wobec dzieci i młodzieży – wiedza istotą profilaktyki. KPCEN w Toruniu i MSCKZiU zapraszają na konferencję

Zapraszamy na konferencję „Przemoc seksualna wobec dzieci i młodzieży – wiedza istotą profilaktyki” – 20 kwietnia 2023 r., godz. 9.00-13.00, Ratusz Staromiejski w Toruniu. Wydarzenie objęte jest patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

 

Podczas konferencji zostaną podjęte zagadnienia dotyczące zwiększenia świadomości społecznej, szczególnie nauczycieli i pedagogów, w temacie wykorzystania seksualnego. Wskażemy odpowiednie wzorce zachowań wobec dzieci i młodzieży, którzy sygnalizują, że zostali wykorzystani oraz powiemy, jak prawidłowo interweniować w przypadkach ujawnienia przemocy seksualnej.

 

Program

  • Rejestracja uczestników
  • Norma i patologia rozwoju seksualnego dzieci i młodzieży – prof. dr hab. Maria Beisert
  • Wykorzystanie seksualne dzieci i młodzieży – rozpoznanie i ujawnianie zjawiska – dr Marcin Bednarczyk
  • przerwa na kawę
  • Zasady prawidłowej interwencji w sytuacjach przemocy seksualnej. Trudności indywidualne i systemowe – Wiesław Sokoluk
  • Procedury postępowania w przypadku ujawnienia przemocy wobec dzieci, statystyki przemocy seksualnej w województwie kujawsko-pomorskim – pracownik Policji
  • Zakończenie konferencji – część artystyczna

 

Informacje o prelegentach:

 

prof. dr hab. Maria Beisert

Psycholog i seksuolog kliniczny, prawnik, superwizor PTS – pracownik naukowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej oraz Podyplomowych Studiów: Seksuologia kliniczna: opiniowanie – edukacja – terapia działających od 2003 r. przy Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, biegły sądowy. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą obszaru seksuologii i psychologii klinicznej, a w szczególności problematyki kryzysów, rozwoju seksualnego człowieka, terapii sprawców i ofiar patologii seksualnej. Autorka i współautorka wielu prac z tego zakresu. Najważniejsze publikacje książkowe to: Seks twojego dziecka, Rozwód. Proces radzenia sobie z kryzysem, Kazirodztwo. Rodzice w roli sprawców, Seksualność w cyklu życia, Pedofilia. Geneza i mechanizm.

 

dr Marcin Bednarczyk

Na co dzień zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz interwencją związaną z przemocą, w tym z przemocą seksualną, podejmowaniem przez dzieci i młodzież ryzykownych zachowań seksualnych, a także cyberprzemocą oraz problemem krzywdzenia dzieci w rodzinie. Autor wielu publikacji na ten temat. Prowadzi liczne wykłady, szkolenia oraz zajęcia dla profesjonalistów, rodziców i uczniów.

 

Wiesław Sokoluk

Pedagog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor PTS. Od 30 lat zajmuje się seksuologią kliniczną i rozwojową, prowadząc w tych obszarach praktykę psychoterapeutyczną oraz działalność edukacyjną i szkoleniową. Przez wiele lat współpracował z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA), Krajowym Centrum ds. AIDS przy realizacji programów dotyczących zdrowia seksualnego. Jest wieloletnim członkiem i superwizorem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Od lat publikuje w prasie, jest także autorem poradnika Wychowanie do życia w rodzinie. Poradnik metodyczny dla nauczycieli i współautorem książki Seks czegoś smutny. Antyporadnik dla tych, którzy grają o miłość.

 

Więcej informacji na temat konferencji udziela Agnieszka Przybyszewska, kierownik formy: nr tel. 881-93-31-88, e-mail agnieszka.przybyszewska@kpcen-torun.edu.pl

 

Plakat do pobrania

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu