Edukacja

Laureaci III Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego

Pod chorwackim niebem

Młodzi astronomowie niedawno wrócili z chorwackiej wyspy Iż w której przebywali z Chrześcijańską Szkołą pod Żaglami. Obserwacje nieba oraz rejsy szkoleniowe po Adriatyku to tylko część atrakcji, z których skorzystali laureaci Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczestnicy obozu żeglarskiego w Chorwacji uczyli się również elementów astrofotografii i astronawigacji.

 

– Nasz konkurs astronomiczny to jeden z wielu projektów realizowanych przez samorząd województwa z myślą o popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. Laureaci poprzednich edycji konkursu przywieźli z obozu w Chorwacji nowe umiejętności i wiele wspaniałych wrażeń. W tym roku z pewnością będzie podobnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych w regionie województwa kujawsko-pomorskiego. Finał rywalizacji odbył się 24 czerwca w toruńskim Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Laureatów konkursu wyłoniła Rada Programowa Astrobaz złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Dla 15 laureatów zostały przygotowane atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii na wyspie Iż w Chorwacji. Obóz rozpoczął się 20 lipca, a zakończył 31 lipca. Podczas wyjazdu młodzi astronomowie wraz z opiekunami obserwowali m.in. plamy słoneczne, prowadzili obserwacje Saturna, Marsa i Księżyca. Chorwackie niebo lepiej pozwala zobaczyć gwiazdozbiory leżące w  Polsce na linii horyzontu.

 

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa. Liderem projektu jest Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów, Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego 

 

Laureaci III Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego, fot. Grzegorz StypulskiM13-gromada kuliste w Herkulesie, fot. Grzegorz StypulskiStartrails-sfera-2-Iż-Mali, fot. Grzegorz StypulskiWyspa Iż, fot. Grzegorz StypulskiZachód słońca na wyspie Iż w Chorwacji, fot. Grzegorz Stypulski