Edukacja

Matematyka w obiektywie - wystawa
Matematyka w obiektywie – wystawa

OTWARCIE WYSTAWY PRAC LAUREATÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE” W KPCEN WE WŁOCŁAWKU

1 października o godzinie 12.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku została otwarta pokonkursowa wystawa prac laureatów X edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

 

Spotkanie otworzyła Grażyna Troszyńska Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść wyraził uznanie dla tak cennej inicjatywy wspierającej rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi.

Uczestnicy spotkania wysłuchali interesującego wykładu Przewodniczącej jury i kierowniczki projektu Mathematis in Focus dr hab. Małgorzaty Makiewicz, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Matematyczne okno na świat”. Pani profesor zwróciła uwagę, że z matematyką każdy człowiek ma do czynienia codziennie, niezależnie od wieku i wykonywanej profesji. Jako kierownik Pracowni Dydaktyki Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie szczególnie zaakcentowała aspekty związane z matematycznym kształceniem najmłodszych i to, że rozumienie zagadnień matematycznych najskuteczniej rozwija się poprzez działanie. Jednym z nich jest uczestnictwo w konkursie „Matematyka w obiektywie”. Pani profesor zachęcała do udziału w konkursie, prezentując i omawiając prace z lat wcześniejszych, bo obecna edycja to już dwunasta w historii konkursu.

 

Konkurs łączy naukę ze sztuką, wspomaga edukację matematyczną, proces matematycznego myślenia; popularyzuje wiedzę i nauki ścisłe. Ma charakter powszechny i jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy rejestrują się za pośrednictwem strony www i wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką.   

 

Organizatorzy: Uniwersytet Szczeciński, z którym współpracuje nasze Centrum, oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przygotowali w tym roku dla laureatów cenne nagrody, m.in. MacBooki Apple, smartfony, czytniki e-booków, wyjazdy promocyjne, gadżety. Najlepsze prace będą gościły w wielu galeriach i publikacjach.

 

Projekt Naukowo-Edukacyjny „Matematyka w obiektywie” zyskał uznanie MEiN.

 

Osoby pragnące propagować idee konkursu mogą rejestrować się w systemie konkursowym w charakterze ambasadorów.

 

Dyrektorzy szkół najbardziej zainteresowani konkursem otrzymają certyfikat szkoły – ambasadora projektu oraz wsparcie na wszystkich poziomach nauczania.

 

Zachęcamy szkoły do wytypowania na swoich ambasadorów nauczycieli matematyki, a  uczniów do wysyłania fotografii na konkurs.

 

Więcej szczegółów: https://kpcen.cen.info.pl/matematyka-w-obiektywie/

 

Tekst: Anna Puścińska, KPCEN we Włocławku

Zdjęcia: Bartosz Ruczewski