Edukacja

Uczestnicy prelekcji
Uczestnicy prelekcji

„Niebo Kopernika” – prelekcja w Dobrzyniu nad Wisłą

Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy. W poniedziałek 29 maja projekt zawitał do przestronnej sali nowoczesnego Domu Kultury „Żak” w Dobrzyniu nad Wisłą. Letnia pogoda sprawiła, że przebiegło ono w kameralnym gronie, acz bardzo sympatycznej atmosferze. Widzowie, z których większość stanowiła młodzież z kółka astronomicznego przy dobrzyńskiej Astrobazie, z uwagą wysłuchali opowieści o zjawiskach i obiektach, które przed wiekami na niebie śledził Mikołaj Kopernik. Padały liczne pytania, dzięki czemu spotkanie przedłużyło się do zachodu Słońca, okraszonego wspaniałym halo i słońcami pobocznymi.

 

Temat – wbrew pozorom – nie jest specjalnie znany i rozpowszechniony. Powszechnie znane są bowiem efekty badań prowadzonych przez naszego uczonego, czyli heliocentryczna budowa Układu Słonecznego. Dla stworzenia swojej teorii Kopernik musiał przeprowadzić szereg obserwacji. W jaki sposób? Jakimi narzędziami? Jakie obiekty śledził największy astronom wszech czasów? Jak wyglądało niebo w czasach Kopernika? Odpowiedzi na te pytania przynosi opowieść Piotra Majewskiego – autora „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, popularyzatora astronomii, członka Rady Programowej projektu ASTROBAZA-KOPERNIK, Mistrza Mowy Polskiej.

 

Oficjalnie Mikołaj Kopernik zanotował kilkadziesiąt obserwacji, jednak przeprowadził ich o wiele więcej. Są wśród nich zaćmienia Słońca i Księżyca, zakrycia i koniunkcje planet, a także komety, których nasz uczony śledził przynajmniej kilka; jedną z nich była późniejsza słynna kometa Halleya. Jak mogła wyglądać widziana oczami Kopernika – warto zobaczyć! Przy okazji zobaczymy też obiekt, którego uczony ponoć nigdy nie oglądał. To pierwsza z planet Układu Słonecznego – Merkury.

 

Z obserwacjami prowadzonymi przez naszego największego astronoma wiąże się kilka innych zagadek i fascynujących historii, jak np. zakrycie gwiazdy Aldebaran przez Księżyc 09 marca 1497 roku. Było to pierwsze zjawisko zanotowane i opisane ręką Kopernika, ale… opis niekoniecznie zgadza się z faktycznym przebiegiem zakrycia. Dlaczego? Odpowiedzi szukamy w ramach prelekcji pt. „Niebo Kopernika”.

 

Jej autor dociera też do źródeł astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika. Dotąd jest to właściwie nieznana i niezbadana ścieżka biografii uczonego. Wiemy tylko, że urodził się w Toruniu, tam chodził do szkoły, dalej kształcił się prawdopodobnie w Chełmnie, zaś fakty z życia Kopernika pojawiają się dopiero w okresie studiów w Krakowie i we Włoszech. A co działo się wcześniej…? Piotr Majewski podąża śladem tej zagadki, badając katalog zjawisk na niebie gwiaździstym w końcówce XV wieku i zestawiając je z faktami historycznymi. Wynik tego porównania jest zaskakujący i prowadzi m.in. do zaćmienia Słońca, którego świadkami w Toruniu najpewniej byli: król Polski i wielki mistrz zakonu krzyżackiego, a działo się to na oczach 12-letniego Mikołaja Kopernika.

 

Barwną, 45-minutową opowieść wypełniają liczne animacje, grafiki, mapy nieba, a także astrofotografie. Są one ilustracją spotkania prowadzonego na żywo.

 

Projekt „Niebo Kopernika” wystartował w kwietniu, a zakończy się w listopadzie br. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Patronat medialny sprawują: „Urania” oraz Polskie Radio PiK.

 

Terminarz kolejnych spotkań w Astrobazach:

05 czerwca – Kruszwica (godz. 17:00)

16 czerwca – Radziejów (godz. 18:00)

25 września – Świecie (godz. 14:00) / Gostycyn (godz. 18:00)

04 października – Jabłonowo Pomorskie (godz. 12:00) / Brodnica (godz. 18:00)

12 października – Gniewkowo (godz. 17:00)

22 listopada – Żnin (godz. 12:00) / Inowrocław (godz. 18:00)

 

Zachód SłońcaAstrobaza w Dobrzyniu nad WisłąUczestnicy prelekcjiUczestnicy prelekcjiPiotr Majewski