Edukacja

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu

Naukowcy z NASA w Toruniu

W województwie kujawsko-pomorskim w dniach 30 września – 6 października 2015 r. będzie gościć międzynarodowa grupa uczonych pracujących nad projektem satelity Planck. Pobyt naukowców  w regionie wspiera Urząd Marszałkowski, który we współpracy z Kolegium Jagiellońskim Toruńskiej Szkoły Wyższej oraz Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży zorganizował II edycję Forum Astronomii.

 

Projekt satelity Planck to obecnie największy wspólny projekt kosmiczny NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Grono zaangażowanych w projekt uczonych odbywa cykliczne spotkania. Do naszego regionu przyjadą naukowcy z USA, Kanady, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Iranu, Rosji, Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej. Jest to min. prof. Graca Rocha (Jet Propulsion Laboratory), prof. Krzysztof Górski z Jet Propulsion Laboratory NASA kierujący pracami merytorycznymi toruńskiego spotkania oraz Yashar Akrami (Uniwersytet w Haidelbergu).

 

W programie pobytu gości w województwie kujawsko-pomorskim znalazły się m.in.:                              warsztaty astronomiczne, zwiedzanie Domu Kopernika, Muzeum Piernika, Katedry Św. Janów ,a także zwiedzanie Astrobazy w Unisławiu. Wśród atrakcji planowane jest również spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim oraz młodzieżą, a także wyjazd do Osady Karbówko. 

 

Wizyty naukowców z NASA są wynikiem współpracy województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie popularyzacji astronomii oraz realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że już wkrótce nawiązane relacje przełożą się bezpośrednio na większe możliwości edukacji astronomicznej w regionie, a także na realizację celu, jakim jest uczynienie z województwa kujawsko-pomorskiego serca polskiej astronomii.

 

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w ToruniuWe wnętrzu jednej z kujawsko-pomorskich AstrobazZwiedzanie Astrobazy w KruszwicyZwiedzanie Astrobazy w Radziejowie

Zdjęcia z I edycji Forum Astronomii, które odbyło się w dniach 6-14 czerwca 2014 r. w Toruniu.

fot. A. Goiński, M. Malczak