Edukacja

Logotyp - Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu

Mikołajkowe spotkanie WWRD w Korczaku

Zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbywają się od czterech lat. W tym roku szkolnym terapią objętych jest siedemdziesiąt dzieci, których rozwój nie przebiega harmonijnie, a więc potrzebują systematycznych ćwiczeń i kompleksowego działania zespołu specjalistów. Terapeuci ustalają  kierunki i harmonogram działań w zakresie wspomagania dzieci i ich rodzin na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zespół specjalistów opracowuje dla każdego dziecka indywidualny program wczesnego wspomagania rozwoju, a metody i formy pracy dobierane są do jego potrzeb np.:  Biofeedback, terapia ręki, neurologopedia, surdologopedia, oligofrenopedagogika, surdopedagogika, rehabilitacja ruchowa, terapia pedagogiczna, metody i formy stymulacji sensorycznej, kinezjologia edukacyjna P. Dennisona.

 

Część maluszków z WWRD uczęszcza do Oddziałów Przedszkolnych w naszym Ośrodku. Nasi milusińscy uczą się samodzielności, nawiązywania kontaktów, funkcjonowania w grupie, odpowiedzialności, zdobywają umiejętności niezbędne do podjęcia gotowości szkolnej. W ramach projektu pt. „Tylko w Korczaku jest super dzieciaku” na terenie KPSOSW powstanie bezpłatne przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnościami.

 

Święty Mikołaj pamiętał o najmłodszych wychowankach naszego Ośrodka i prosto z Laponii przybył do nich z podarunkami. Dzieci objęte terapią w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka ciężko pracują przez cały rok :uczestniczą w indywidualnych zajęciach neurologopedycznych, pedagogicznych , terapii Integracji sensorycznej, spotkaniach z psychologiem . Zajęcia bardzo często odbywają się w obecności rodziców, którzy są aktywnie włączani w proces terapii dzieci.  Po tak wielu trudach maluchy  zasłużyły na wspaniałą zabawę przy choince oraz na świąteczne upominki.  Podczas spotkania śpiewaliśmy kolędy, raczyliśmy się domowymi wypiekami przygotowanymi przez nauczycieli, ozdabialiśmy bombki oraz ćwiczyliśmy współdziałanie w grupie podczas zabaw z chustą animacyjną. Twarze naszych milusińskich ozdabiały przepiękne uśmiechy, wśród przybyłych gości czuć było świąteczną, pełną radości atmosferę.

 

 

                                                    Opracowanie: Aleksandra Sadowska-Krajewska

                                                                                Aldona Brzezińska

                                                           Zdjęcia: Aleksandra Sadowska-Krajewska

 

Gwiazdor rozdaje podarkiNajbardziej oczekiwany gość spotkaniaNasze terapeutki są ŚnieżynkamiPracujemy z rodzicamiPsoty z balonamiSamodzielnie robimy ozdoby na choinkęWieszamy bombki na choinceZabawy z chustą animacyjną