Edukacja

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Ludwik Zamenhof – postać i dzieło – wystawa książek, czasopism oraz fotografii

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz toruńscy esperantyści zapraszają na otwarcie wystawy, które odbędzie się 3 października 2017 r. o godz. 11.00 w sali wystawowej Biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 4.

 

Wystawa została przygotowana z okazji ogłoszonego przez UNESCO Roku Ludwika Zamenhofa, obchodzonego w 100. rocznicę śmierci twórcy języka esperanto. Ekspozycja książek, czasopism oraz fotografii jest jednym z wielu wydarzeń zaplanowanych w ramach Dni Esperanta w Toruniu. Dni są inicjatywą toruńskich esperantystów, którzy we współpracy z kilkoma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi stworzyli plan uczczenia wybitnej postaci Ludwika Zamenhofa. Wystawa „Ludwik Zamenhof – postać i dzieło” inauguruje Dni Esperanta w Toruniu. Prezentowane na niej książki, czasopisma i fotografie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz bibliotek. Swoje zbiory udostępniły Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. W dniu otwarcia wystawy o godz. 11.30 zaprezentowany zostanie monodram „Wieża Babel” w wykonaniu Heleny Biskup. Autorem sztuki jest Włoch Mario Migliucci.

 

Wystawa czynna będzie do 14 października 2017 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Oprac. Joanna Wosik

Wydział Udostępniania Zbiorów

Biblioteka Pedagogiczna

im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

www.bptorun.edu.pl

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK)