Edukacja

Logo SOSW nr 1 w Bydgoszczy

Korzystamy z systemu AUDIO-GUIDE!

Bydgoski Ośrodek im. L. Braille’a jako jedna z pierwszych w Polsce placówek dla niewidomych posiada własny elektroniczny system do audiodeskrypcji tzw. „Audio-guide”. Jest on systemem mobilnym, przydatnym przy opisach w kinie, teatrze, muzeum, galerii, na wystawie, jak również na wycieczce. 

 

Dzięki niemu przekaz i odbiór informacji staje się prosty i komfortowy, a także nieuciążliwy dla otoczenia (np. innych widzów seansu czy spektaklu). Nie jest już niezbędne, aby placówki kulturalne były wyposażone w systemy do audiodeskrypcji, gdyż można tam przyjść z własnym sprzętem.

 

Systemu „Audio-guide” użyliśmy po raz pierwszy w „Baju Pomorskim” podczas przedstawienia pt.: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, które mogliśmy obejrzeć dzięki zaproszeniu Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej.

 

Oglądaliśmy monodram w wykonaniu warszawskiej aktorki Danuty Borowieckiej-Onyszkiewicz, poruszający tematykę drugiej wojny światowej widzianą oczyma kobiet. Sztuka powstała na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz (dziennikarki narodowości białorusko-ukraińskiej tworzącej w języku rosyjskim), autorki książek, filmów i sztuk teatralnych, laureatki Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie literatury.

 

System został zakupiony przez Dyrekcję SOSW Nr 1 im. L. Braille’a ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

http://www.braille.bydgoszcz.pl/

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy jest placówką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Departament Edukacji (TK).