Konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy w Szubinie
W dniu 12 maja 2016 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie odbyła się konferencja metodyczna „Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy” zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy – Filię w Szubinie. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli Burmistrz Szubina Artur Michalak oraz Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Konferencja adresowana była do nauczycieli bibliotekarzy z gmin Szubin i Kcynia. Program spotkania wzbudził duże zainteresowanie, czego wyrazem była wysoka frekwencja. Zaproszenie przyjęło 17 nauczycieli bibliotekarzy oraz Elżbieta Nowicka dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.
Organizatorzy sformułowali następujące cele:
- popularyzacja nowych zadań biblioteki pedagogicznej w środowisku szkolnym;
- wspomaganie nauczycieli bibliotekarzy w zakresie wykorzystania nowoczesnych form i metod promocji czytelnictwa;
- zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w sieci współpracy dla nauczycieli bibliotekarzy;
- wspieranie nauczycieli bibliotekarzy poprzez wymianę dobrych praktyk;
- integracja środowiska szkolnego.
Konferencję otworzyła Dyrektor Biblioteki Ewa Pronobis-Sosnowska, podkreślając ważną rolę nauczycieli bibliotekarzy szkolnych w inicjowaniu i popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i rodziców. Na wstępie wyjaśniła również potrzebę tworzenia sieci, jako płaszczyzny do wymiany dobrych praktyk i wymiany doświadczeń w ramach doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Licznie zgromadzeni słuchacze na początku mogli wysłuchać wystąpienia przygotowanego przez Agnieszkę Gąsiorowską kierownika Filii PBW w Szubinie, która przedstawiła działalność biblioteki, jej zasoby oraz ofertę edukacyjną. Następnie Ewa Bedełek Kierownik Wydziału Informacji i Wspomagania Szkół PBW w Bydgoszczy, omówiła zagadnienia dotyczące tworzenia sieci współpracy nauczycieli, a także cele, jakie jej przyświecają. Przedstawiła zasady współdziałania nauczycieli w ramach sieci oraz rolę i odpowiedzialność koordynatora. Kolejny prelegent, Lucyna Poźniakowska-Misiak, kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Bydgoszczy, zaprezentowała wirtualną wypożyczalnię książek „IBUK Libra”, podkreślając rolę nowych technologii w upowszechnianiu czytelnictwa. Omówiła korzyści płynące z elektronicznego dostępu do książek, takich, jak korzystanie w każdym miejscu, np. w podróży, w każdym, dogodnym dla siebie czasie oraz na wszystkich urządzeniach mobilnych o ekranie powyżej 7-miu cali. Dokładnie przedstawiła szereg funkcjonalności wirtualnej wypożyczalni, a w szczególności pracę z tekstem. Przerwa była okazją do wzajemnego poznania się obecnych na spotkaniu bibliotekarzy, sympatycznych rozmów na tematy związane z pracą w bibliotekach szkolnych lub na temat spraw związanych z zagadnieniami merytorycznymi. Po przerwie przed słuchaczami wystąpiła ponownie pani Ewa Bedełek. Wykład miał na celu odpowiedź na pytanie, jak skutecznie zachęcić uczniów, ale także nauczycieli i rodziców do czytania. Prelegentka omówiła nowoczesne formy popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także różnorodne metody, które nauczyciele w praktyce mogą zastosować w szkołach. Podkreśliła, iż za czytelnictwo dzieci i młodzieży w szkołach odpowiadają nauczyciele wszystkich przedmiotów kształcenia, a także fakt, iż jest to kierunek polityki edukacyjnej państwa, wyznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 i lata kolejne, w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Prelegentka zachęciła nauczycieli do organizowania konkursów czytelniczych, m. in. z wykorzystaniem metody pod nazwą booktalking.
Na zakończenie Sekretarz Gminy Szubin Renata Kabulla wręczyła nauczycielom zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w konferencji.
Reasumując, program konferencji „Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy” został zrealizowany w całości. Oczekiwanym efektem konferencji jest zbudowanie w roku szkolnym 2016/2017 sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli w gminach Szubin i Kcynia, w celu stworzenia płaszczyzny do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. W rezultacie, ten rodzaj doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz zarządzania wiedzą w placówkach oświatowych, powinien pozytywnie wpłynąć na zapewnienie jakości pracy szkół.
Ewa Pronobis-Sosnowska
Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy
zdjęcia: Wojciech Niedźwiedziński
e-mail: pbw@pbw.bydgoszcz.pl
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest samorząd Województwa kujawsko-Pomorskiego.
Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).