Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Finał Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Edukacji Regionalnej

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest organizatorem Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Edukacji Regionalnej w ramach realizacji priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzenie edukacji regionalnej podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

 

Festiwal Edukacji Regionalnej, który trwał od 30 stycznia 2023 roku aż do czerwca 2023 roku, zainspirował organizowanie wycieczek do instytucji i miejsc kultury (muzea, galerie, zabytki, skanseny). Uczniowie uczestniczyli także w wielu festiwalach i imprezach kulturalnych organizowanych w regionie.

 

Kontynuowano oraz tworzono specjalne projekty, aby umożliwić uczniom poznanie kultury, tradycji i historii regionu.

 

Realizacja działań związanych z edukacją regionalną uwzględniała położenie i charakter przedszkola, szkoły i placówki.

 

Podczas finału, który odbędzie się 13 czerwca 2023 roku w siedzibie KPCEN w Bydgoszczy, zaprezentują się:

  1. Zespół Placówek Specjalnych w Szerzawach
  2. Przedszkole Niepubliczne POLANKA w Bydgoszczy
  3. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy
  4. Szkoła Podstawowa w Dąbrowie.

 

Przedstawione będą między innymi prace plastyczne, rękodzieło z haftem regionalnym, obrazkowy słownik gwary kujawskiej, rękodzieło wykonane na szydełku, ozdoby i dekoracje wykonane z materiału.

 

Nie zabraknie także tańców kujawskich, przyśpiewek oraz inscenizacji wierszy w gwarze pałuckiej.

 

Podczas finału uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać międzypokoleniowego zespołu Kwiaty jesieni działającego w gminie Dobrcz.

 

Oprac. Grzegorz Nazaruk