Edukacja

Logo KPCEN Bydgoszcz

Festiwal Zdrowego Stylu Życia

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli  w Bydgoszczy, Unia Europejskich Federalistów i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zorganizowały w dniach od 28 września do 1 października 2015 r.  Festiwal Zdrowego Stylu Życia,którego celem było zwrócenie uwagi nauczycieli i rodziców na potrzebę motywowania dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej i właściwych wyborów żywieniowych.

 

Patronat nad Festiwalem Zdrowego Stylu Życia objęli:  Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

 

W ramach Festiwalu w dniach od 28 do 30 września 2015 r.  w 26 bydgoskich szkołach prelegenci przybliżyli  młodym ludziom zasady zdrowego stylu życia. Do działań aktywnie włączyło  się 10 instytucji, w tym  organizacje pozarządowe (Fundacja dr Clown, Fundacja Wiatrak, Bractwo Więzienne), Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Straż Miejska oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. W ZSG w Bydgoszczy odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których młodzież poznała zasady komponowania śniadań.

 

30 września 2015 r.  w kampusie WSG w Bydgoszczy odbyły się targi i imprezy sportowe. Uczniowie zapoznali się z ofertą 7 klubów sportowych (RTW Bydgostia, KS Gwiazda, WTS ASTORIA, Fabryka Tańca, Bydgoski Klub Teakwondo, Bydgoski Klub Nordic Walking, Akro Mir) oraz 2 szkół sportowych (ZS nr 10 i ZS nr 25).

 

Tego dnia uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokazy taneczne, akrobatyczne i sztuki walki. Atrakcją była wycieczka smoczą łodzią oraz obejrzenie nowoczesnego sprzętu sportowego.

 

1 października 2015 r.  podczas konferencji została przedstawiona Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020.  Bydgoskie szkoły przedstawiły przykłady dobrych praktyk  dotyczące promowania zdrowego stylu życia.  Prof. dr hab. Jan Gawęcki podkreślił wagę problematyki żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a dr Dorota Mroczkowska i dr Beata Ziółkowska w formie wykładu i warsztatów przybliżyły  fakty i mity na temat diet i zaburzeń odżywiania.

Temat bardzo aktualny dotyczący kierunków zmian w przepisach sklepików szkolnych omówiła dr hab. Anna Kołajtis-Dołowy.

 

Podczas Festiwalu Zdrowego Stylu Życia organizatorzy przeprowadzili minizawody  sportowe i konkursy. Zorganizowano wystawę prac przygotowanych na konkurs plastyczny Zdrowie zawsze w modzie. Do konkursu zgłoszono 183 prace z 25 przedszkoli i szkół wszystkich etapów edukacyjnych. Nagrodzono i wyróżniono 20 prac. Nagrody rozdano w 5 kategoriach wiekowych, dodatkowo wskazano 5 wyróżnień.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji (TK).

 

KonferencjaKonferencjaLaureaci konkursu plastycznego Zdrowie zawsze w modzieOtwarcie Festiwalu Zdrowego Stylu Życia Pokazy akrobatyki sportowej AkroMirPokazy taneczne Fabryki TańcaUczestnicy mini targów i kolejki do stanowisk sportowychWarsztaty kulinarne