Edukacja

Uczestnicy II Miedzyszkolnego Konkursu o Św. Patryku
Uczestnicy II Miedzyszkolnego Konkursu o Św. Patryku

Dzień św. Patryka w „Korczaku”

Tradycyjnie już po raz czwarty, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu hucznie obchodzno Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Obchody poprzedzone były przygotowaniami, które miały na celu przybliżenie uczniom postaci św. Patryka oraz historii, geografii i kultury ludności zamieszkującej Szmaragdową Wyspę.

 

W dniu 17 marca 2017 r. uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi przyszli do szkoły ubrani na zielono, gdyż wspólnie bili rekord ilości zielonych ozdób i części garderoby. Na korytarzu szkolnym ustawiały się kolejki do stoiska fryzjerskiego, gdzie można było pomalować sobie włosy na zielono oraz twarze w barwach irlandzkich. Dużym zainteresowaniem cieszył się horoskop celtycki „Jakim jesteś drzewem”, który porównuje charaktery drzew i ludzi. Członkowie szkolnego koła „Młody dziennikarz” wykonali gazetkę poświęconą pisarzom irlandzkim i ich dziełom.

 

Rozstrzygnięto również międzyszkolny konkurs plastyczny, na który napłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac przedstawiających portret św. Patryka oraz symbole Irlandii. Młodzi artyści ze szkół podstawowych woj. kujawsko-pomorskiego wykazali się niezwykłą pomysłowością, co przysporzyło jury nie lada kłopotu w wyłonieniu zwycięzców.

 

Przedstawiciele szkół z Bydgoszczy, Grudziądza, Świecia i Torunia wzięli udział w konkursie wiedzy o Irlandii. Musieli oni wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną dotyczącą Szmaragdowej Wyspy, ale również wiedzą muzyczną, refleksem i umiejętnościami manualnymi. Uczniowie musieli m. in. zabarwić „rzekę” na zielono przy użyciu podstawowych kolorów oraz wykonać kapelusz, który jest atrybutem złośliwego skrzata Leprechaun’a. Konkurs wygrali gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1  w Świeciu, a na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki i dyplomy.

 

Ten niezapomniany dzień upłynął w radosnej atmosferze przy dźwiękach muzyki celtyckiej oraz piosenkach znanych zespołów irlandzkich.

 

Zdjęcia – Magdalena  Kaczmarzyk

Tekst – Wioleta Łopatowska

www.sosw.torun.pl

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK)

 

Drużyna z BydgoszczyDrużyna z GrudziądzaDrużyna z ZS nr 6 i  ZSZ ze  ŚwieciaDrużyna z ZSZ z ToruniaDużyna z Gimnazjum ze ŚwieciaFarbowanie włosówJuryProwadzącePrzedszkolakiUczestnicy II Miedzyszkolnego Konkursu o Św. PatrykuZespół Edukacyjno-TerapeutycznyZespół wokalno-muzyczny