Edukacja

Życzenia, fot. KPCEN we Włocławku
Fot. KPCEN we Włocławku

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – Nasza Biblioteka

Biblioteka Pedagogiczna z ponad 70-letnią tradycją wchodzi w skład Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek, którego hasłem przewodnim jest Moja Twoja Nasza Biblioteka, warto przybliżyć jej wieloletnią działalność. Przez dziesięciolecia zgromadziła ponad 100 tysięcy książek, czasopism, audiobooków, e-booków, materiałów edukacyjnych szczególnie z zakresu pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych oraz bogaty zbiór regionaliów. Kilka pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy dbało o to, aby zbiór spełniał oczekiwania czytelników. Biblioteka nadal wzbogaca ten znaczący dorobek. Korzysta z nowych form komunikacji i informacji, m.in. bloga bibliotecznego BiT, platformy edukacyjnej Edupolis, portalu społecznościowego Facebook. Dostęp do zbiorów i usług znacznie ułatwiła współczesna technologia: zintegrowany system biblioteczny, katalog zbiorów online, wirtualne czytelnie.

 

Nasza Biblioteka organizuje cykliczne akcje promujące czytelnictwo i zachęca do sięgania po jej zbiory. Akcje te na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń placówki (Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, BezCENne Czytanie). Bibliotekarze wspierają w edukacji czytelniczej i medialnej nauczycieli, prowadzą otwarte zajęcia biblioteczne dla uczniów. W swoich działaniach koncentrują się na upowszechnianiu czytelnictwa z wykorzystaniem nowych technologii. Współpracują z wieloma instytucjami działającymi w świecie edukacji i kultury, m.in. muzeami, stowarzyszeniami, wydawnictwami, bibliotekami szkolnymi  i publicznymi oraz uczelniami.

 

Z okazji Dnia Bibliotekarza życzymy wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom satysfakcji z wykonywanej pracy, wytrwałości i kreatywności w popularyzowaniu czytelnictwa.

 

Tekst: A. Przytomska-Pietrzak