Edukacja

Dotknij Księżyc - Logo

Dotknij Księżyc

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Toruniu pragną zaprosić wszystkich miłośników astronomii i ciekawych Wszechświata do udziału w imprezie plenerowej ”Dotknij Księżyc”. Odbędzie się ona 24 kwietnia br. o godzinie 19:00 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

 
Jest to wyjątkowy projekt rozpoczynający cykl imprez naukowych i kulturalnych, rozwijających wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowanie astronomią, która jest królową nauk. Ma na celu wyeksponowanie regionu kujawsko-pomorskiego jako Astro Regionu, a także uwrażliwienie jego mieszkańców na piękno Wszechświata.

W trakcie imprezy będzie możliwość m.in. obejrzenia pokazu na telebimie najpiękniejszych zdjęć obiektów nocnego nieba, obserwacji Księżyca przez teleskopy, lunety i lornetki, dotknięcia meteorytu Morasko oraz wysłuchania prelekcji przy dźwiękach muzyki „United Guitars” Romualda Graula. Zostanie również rozstrzygnięty Księżycowy konkurs rysunkowy, a zwycięzcą zostaną wręczone nagrody. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia, któremu towarzyszyć będą wizualizacje i lasery.

 
 
Program imprezy:
 19:00 Uroczyste otwarcie imprezy z udziałem m.in. Wicemarszałka Województwa, Zbigniewa Ostrowskiego i Prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego
 
19:10 Występ zespołu „United Guitars” Romualda Graula.
 
 19:30 Konkurs dla widzów.
 
19:35 Jak i czym obserwować Księżyc? – wyjaśnia Wiesław Skórzyński (koordynator merytoryczny projektu ASTROBAZA).
 
19:50 Tu Astrobaza! Łączenie z wybraną astrobazą i krótka rozmowa. Punkt połączony będzie z filmikiem promującym astrobazy.
 
20:05 Konkurs dla widzów.
 
20:15 Księżycowy konkurs rysunkowy – rozstrzygnięcie z dr. inż. Małgorzatą Zajdel (UTP Bydgoszcz).
 
20:25 Bydgoscy licealiści patrzą w niebo – opowiada Grzegorz Wojewoda, nauczyciel (VI LO Bydgoszcz).
 
21:45 Konkurs dla widzów.
 
20:50 Kamienie nie tylko z Księżyca – rzecz o meteorytach, Romuald Graul (klub astronomiczny „Milky Way” Borówno).
 
21:05 Dotknij Księżyc z „Radiem Planet i Komet” – multimedialna podróż na Srebrny Glob, prezentacja na telebimie, P.Majewski i J.Rafalski.
 
21:20 Gwiazda wieczoru – koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia (plus wizualizacje i lasery).
 
ok. 22:00 Zakończenie imprezy podkreślone akcentem w postaci gaszenia świateł na Wyspie Młyńskiej.   Zapraszamy na obserwacje!
 
Oficjalna strona wydarzenia

Strona wydarzenia na facebooku

Departament Kultury i Edukacji
Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów