Edukacja

Logotyp - Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Zachować pamięć – konferencja

27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod włocławską tablicą ofiar żydowskiego getta, która znajduje się na terenie Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku.

 

Tego samego dnia odbyła się konferencja „Zachować pamięć”,  organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku już po raz kolejny, a którą rozpoczął  wykład dr. Piotra Kendziorka „Fotografie Zagłady. Spory o ich historyczne znaczenie i sposoby wykorzystania”. W swoim wystąpieniu, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma zwrócił uwagę  na właściwe wykorzystywanie zdjęć (dowodów zbrodni) z czasów Holokaustu – ich właściwe opisy, konteksty, interpretacje i ekspozycje, a także uszanowanie godności ludzi, którzy nie mogli się bronić przed upokorzeniem i śmiercią. Zdarza się bowiem, że wydźwięk etyczny takich obrazów nie jest do końca oczywisty we współczesnym świecie.

 

Pozostając w temacie zdjęć,  Dorota Łańcucka przywołała postać Romana Vishniaca, który był dokumentalistą życia społeczności żydowskiej przed Zagładą. Vishniac w jakimś sensie ocalił i utrwalił na swoich kliszach życie ofiar zbrodniczej nazistowskiej machiny.

O getcie i tragicznym losie żydowskich mieszkańców Włocławka opowiedziała Mirosława Stojak, poetka i autorka wielu publikacji poświęconych społeczności żydowskiej. To dzięki jej wiedzy i zaangażowaniu w badanie lokalnej historii możemy dzisiaj wracać do świata, którego już nie ma…

Jak przekazywać wiedzę o Holokauście młodszym pokoleniom, powiedział Krzysztof Jagiełło, historyk ze Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Na pewno warto oddziaływać na młodych ludzi poprzez nowe metody i środki przekazu, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Uczennice tej szkoły wyraziły swoje uczucia i emocje  w krótkim filmie „Medaliony”, który zmontowały pod wpływem przeżyć związanych z okrucieństwem hitlerowskich zbrodni.

Bożena Ciesielska, reprezentująca Fundację Ari Ari, która zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem wykluczaniu ludzi marginalizowanych, mniejszości i uchodźców, przedstawiła na przykładzie Miasta i Gminy Skępe fragment cyklu działań Fundacji w obszarze porządkowania zabytkowych obiektów, w tym zapomnianych żydowskich cmentarzy. W projekcie będącym kontynuacją poprzednich edycji wzięły udział osoby stowarzyszone, mieszkańcy i uczniowie miejscowości z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Podczas konferencji głos zabrali także goście z Izraela i Danii – Israel Ignac Zylbersztajn oraz Mirosław Piechotka, Joanna Wiewiórska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku, Katarzyna Dąbrowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku, Justyna Marcinkowska z Ari Ari, Sławomir Kopyść, członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dokładnie 79 lat temu niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau, miejsce Zagłady ponad miliona Żydów,  przestał istnieć.  Od roku 1942 rozpoczęła się tam masowa zagłada społeczności żydowskiej. „O tej tragedii i niewyobrażalnej zbrodni ludobójstwa zawsze będziemy pamiętać i przypominać kolejnym pokoleniom po to, aby nigdy się nie powtórzyła” – powiedziała Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN we Włocławku.

Opr. Dorota Łańcucka