Edukacja

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu 1891-2021. Bilety i inne przedmioty związane z toruńskim miejskim transportem zbiorowym ze zbiorów Marcina Żyndy – wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

 

Od 6 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r. w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oglądać można wystawę poświęconą długiej i interesującej historii komunikacji miejskiej w Toruniu. Organizatorami ekspozycji są: Biblioteka Pedagogiczna i Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

 

W 2021 roku komunikacja miejska w Toruniu świętuje swój jubileusz. Pierwszy tramwaj konny oficjalnie wyjechał na toruńskie ulice 16 maja 1891 roku. Przez 130 lat, które minęły od tego wydarzenia, zmieniały się granice państw, ustroje polityczne, a także nazwy i struktura organizacyjna przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Nastąpił również ogromny rozwój techniki, co przełożyło się na wiele sfer funkcjonowania m.in. komunikacji miejskiej. Konny napęd wagonów tramwajowych już w 1899 roku został zastąpiony elektrycznym. Pojawiały się coraz nowocześniejsze pojazdy – zarówno tramwaje, jak i (z biegiem czasu) autobusy. Z pojazdów zniknęli konduktorzy, którzy zostali zastąpieni przez coraz nowsze typy kasowników do biletów i biletomatów. Pojawiły się systemy informacji pasażerskiej, klimatyzacja i inne udogodnienia. Dziś, dzięki smartfonom, można bez trudu sprawdzić rozkład jazdy, a także kupić bilet za pośrednictwem aplikacji…

 

Na wystawie można zobaczyć przeróżne przedmioty, dokumentujące historię miejskiego transportu zbiorowego w Toruniu. Trzon wystawy stanowią bilety. Najstarszy z nich pochodzi sprzed ponad stu lat. Liczniejsze są egzemplarze z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, najwięcej jest, rzecz jasna, z lat powojennych – aż do dnia dzisiejszego. Ważnymi elementami są także kasowniki biletowe – typy urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat, które nie są już obecnie wykorzystywane w pojazdach toruńskiego MZK. Dopełnieniem wystawy są przeróżne inne przedmioty – m.in. publikacje poświęcone historii komunikacji miejskiej w „grodzie Kopernika” oraz różnego rodzaju pamiątki wydawane z okazji jubileuszów i innych ważnych wydarzeń z życia MPK, WPKM i MZK.

 

Wystawa wpisuje się w obchody 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Toruniu i 100. rocznicy powstania Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Dostępna jest w Bibliotece Pedagogicznej (Toruń, ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 4) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-19:00 i w soboty – od godziny 9:00 do 14.00. Wstęp wolny.

 

Marcin Żynda – nauczyciel bibliotekarz, pracuje w Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Miłośnik miejskiego transportu zbiorowego, sportu żużlowego, miasta Grudziądza i polskiego kryminału. Kolekcjoner niemal wszystkiego, co wiąże się z jego zainteresowaniami. Nie stroni od turystyki – szczególnie szlakiem zabytków techniki, przemysłu i architektury.

 

Więcej informacji na stronie www.bptorun.edu.pl

 

Plakat - 130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu 1891-2021. Bilety i inne przedmioty związane z toruńskim miejskim transportem zbiorowym ze zbiorów Marcina Żyndy – wystawa w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, Od 6 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r.  wstęp wolny.

 

Oprac.

Marcin Żynda

Wydział Informacyjno-Bibliograficzny

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką

 oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.