Edukacja

Logotyp KPCEN Włocławek

W 100. rocznicę urodzin Wielkiego Polaka

Gdyby żył, obchodziłby niedługo swoją setną rocznicę urodzin. 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Postać Ojca Świętego Jana Pawła II wpisała się w historię różnych obszarów Polski, w tym również Kujaw. W 1991 roku, 6 czerwca odwiedził Włocławek, gdzie spotkał się ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców w tutejszej katedrze, odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Następnego dnia przewodniczył Mszy św. na lotnisku w Kruszynie.

 

Postać Jana Pawła II nie tylko związana jest z Włocławkiem, ale również z całym województwem. To od 2008 roku z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego dzień 7 czerwca jest świętem województwa. Data ta została wybrana nie przez przypadek, ale jako upamiętnienie pobytu w tym dniu papieża Jana Pawła II w trzech największych miastach województwa: we Włocławku 6–7 czerwca 1991 r. oraz w Bydgoszczy i Toruniu – 7 czerwca 1999 r.

 

Od 2017 roku święty Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko- pomorskiego.

W Polsce rocznica będzie obchodzona wszędzie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 13 czerwca 2019 r., podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w Bibliotece Pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku można oglądać wybrane książki jego autorstwa, a także wiele innych publikacji związanych z pielgrzymkami, jakie odbył w czasie 27-letniego pontyfikatu.

 

Jednocześnie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzenia wystawy w naszej placówce oraz wypożyczania zbiorów, a także do zapoznania się z ofertą edukacyjną Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

 

 

Opracowanie : Alicja Przytomska-Pietrzak, KPCEN we Włocławku