Edukacja

VIII KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA „ ŻYCIE I MEDYCYNA W KOSMOSIE”

Już po raz ósmy w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona zagadnieniom astronomicznym.

 

Swoją obecnością zaszczyciło nas ponad 120 gości, a wśród nich byli: Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, wykładowca UMK w Toruniu, Dyrektor Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, koordynatorzy Astrobaz, Dyrektorzy Szkół i nauczyciele wraz z uczniami, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rodzice, miłośnicy astronomii, absolwenci naszego gimnazjum oraz mieszkańcy Kruszwicy i okolic zainteresowani astronomią.

 

Temat wiodący tegorocznego spotkania – „Życie i medycyna w Kosmosie” przybliżył zebranym, w swoim wykładzie inauguracyjnym, dr Krzysztof Rochowicz, wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Fizyki UMK, pracownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, który w bardzo przystępny sposób przedstawił historię badań Kosmosu oraz to, jak astronauci żyją w odległej przestrzeni w czasie misji kosmicznych. Zgromadzonym bardzo podobały się prezentowane przez prelegenta filmy ukazujące życie w Kosmosie, a także informacje na temat wykorzystania odkryć dla medycyny i współczesnego świata.

 

Uczestnicy spotkania zostali także zapoznani z projektami, w jakie zaangażowali się młodzi astronomowie działający przy kruszwickiej Astrobazie oraz sukcesami, jakie osiągnęli, pracując w ramach IV Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.

 

Konkurs ten przebiegał w czterech kategoriach. Każdą z nich zaprezentowali sami autorzy.

  • Pierwsza kategoria dotyczyła konkursu fotograficznego „Niebo moich marzeń”. Mogli wziąć w niej udział uczniowie szkół podstawowych. Za swoje zdjęcie wyróżnienie otrzymała:

          Oliwia Zielińska – uczennica kl. VI c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy.

 

Wszystkie prace uczniowskie można było obejrzeć na prezentowanej wystawie.

 

Pozostałe kategorie dotyczyły już uczniów szkół gimnazjalnych.

  • Laureatem drugiej kategorii „My, Planetarni Reżyserzy” za swój scenariusz „Układ Słoneczny inaczej” została:

          Martyna Majewska.

Zaprezentowała ona różne modele Układu Słonecznego wykonane z materiałów codziennego użytku i sposoby ich wykorzystania dla łatwiejszego zapamiętania kolejności planet.

  • Gimnazjalna grupa teatralna, w składzie:

          Agata Grobelska, Justyna Molenda, Patrycja Klamecka, Jagoda Karpińska, Oliwia Mikołajczak,

wzięła udział w trzeciej kategorii konkursu astronomicznego: „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność. Przygotowała ona przepiękny spektakl: „Kosmiczne pejzaże”, którego reżyserem była p. Lidia Łukowska. Został on zaprezentowany wszystkim uczestnikom spotkania i wzbudził w nich duże emocje.

  • Dużym sukcesem zakończyły się zmagania członków koła astronomicznego, którzy stworzyli „Zgrany Astroteam”. Należeli do niego:

         Oliwier Wiśniewski, Adam Stępień, Piotr Mruk, Jan Malczak i Szymon Martin.

Chłopcy biorąc udział w projekcie badawczym: „ Klasyfikacja obiektów katalogu Messiera na podstawie samodzielnie wykonanych zdjęć” zdobyli tytuł laureata. Podczas konferencji zaprezentowali zgromadzonym swoje zdjęcia głębokiego kosmosu oraz opowiedzieli o pracy nad projektem.

 

Opiekunkami nagrodzonych uczniów były: p. Ilona Dybicz i p. Magdalena Musiałowska. Pomocą praktyczną służył także p. Zbigniew Rakoczy.

 

Wykład inauguracyjny oraz działania i prace uczniów spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych na tegorocznej konferencji popularno-naukowej. Pozwoliły one na chwilę refleksji na temat ogromu i piękna Kosmosu, który nas otacza. Zachęciły także do pogłębiania wiedzy astronomicznej, a także do tego, by spotkać się nami za rok.

 

Do czego wszystkich już dziś zachęcamy.

 

Koordynatorzy kruszwickej Astrobazy

Magdalena Musiałowska i Ilona Dybicz

 

http://www.jedynka-kopernik.home.pl/astrobaza.html

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

dr Krzysztof Rochowicz- wykład inauguracyjny pt.Życie i medycyna w Kosmosiedr Krzysztof Rochowicz- wykład pt.Życie i medycyna w KosmosieGrupa teatralna- Kosmiczne pejzaże-reżyser Lidia ŁukowskaKoło astronomiczne działające przy Astrobazie Kruszwica wraz z opiekunami P. Iloną Dybicz i M. Musiałowską oraz zaproszonymi gośćmiKoordynatorzy Astrobazy w Kruszwicy Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska wraz z uczniami i dyr Gim. nr 1 T. TschurlemMartyna Majewska laureatka IV Woj. Konkursu Astronomicznego- My, planetarni reżyserzySpektakl- Kosmiczne PejzażeSpektakl- Kosmiczne PejzażeSpektakl- Kosmiczne PejzażeSpektakl- Kosmiczne PejzażeUczestnicy VIII konferencji popularna-naukowej- Życie i medycyna w KosmosieUczestnicy VIII konferencji popularna-naukowej- Życie i medycyna w KosmosieUczestnicy VIII konferencji popularna-naukowej- Życie i medycyna w KosmosieWystawa prac dzieci SP nr 1 w Kruszwicy- Niebo moich marzeńZgrany Astroteam- prezentacja projektu- Klasyfikacja obiektów z katalogu Messiera na podstawie samodzielnie wykonanych zdjęćZgrany Astroteam- prezentacja projektu- Klasyfikacja obiektów z katalogu Messiera na podstawie samodzielnie wykonanych zdjęćZgrany Astroteam- prezentacja projektu- Klasyfikacja obiektów z katalogu Messiera na podstawie samodzielnie wykonanych zdjęć. Laureaci IV Woj. Konkursu AstronomicznegoŻycie i medycyna w Kosmosie