VIII KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA „ ŻYCIE I MEDYCYNA W KOSMOSIE”
Już po raz ósmy w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona zagadnieniom astronomicznym.
Swoją obecnością zaszczyciło nas ponad 120 gości, a wśród nich byli: Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, wykładowca UMK w Toruniu, Dyrektor Oświaty i Wychowania w Kruszwicy, koordynatorzy Astrobaz, Dyrektorzy Szkół i nauczyciele wraz z uczniami, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rodzice, miłośnicy astronomii, absolwenci naszego gimnazjum oraz mieszkańcy Kruszwicy i okolic zainteresowani astronomią.
Temat wiodący tegorocznego spotkania – „Życie i medycyna w Kosmosie” przybliżył zebranym, w swoim wykładzie inauguracyjnym, dr Krzysztof Rochowicz, wykładowca w Zakładzie Dydaktyki Fizyki UMK, pracownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, który w bardzo przystępny sposób przedstawił historię badań Kosmosu oraz to, jak astronauci żyją w odległej przestrzeni w czasie misji kosmicznych. Zgromadzonym bardzo podobały się prezentowane przez prelegenta filmy ukazujące życie w Kosmosie, a także informacje na temat wykorzystania odkryć dla medycyny i współczesnego świata.
Uczestnicy spotkania zostali także zapoznani z projektami, w jakie zaangażowali się młodzi astronomowie działający przy kruszwickiej Astrobazie oraz sukcesami, jakie osiągnęli, pracując w ramach IV Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego.
Konkurs ten przebiegał w czterech kategoriach. Każdą z nich zaprezentowali sami autorzy.
-
Pierwsza kategoria dotyczyła konkursu fotograficznego „Niebo moich marzeń”. Mogli wziąć w niej udział uczniowie szkół podstawowych. Za swoje zdjęcie wyróżnienie otrzymała:
Oliwia Zielińska – uczennica kl. VI c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy.
Wszystkie prace uczniowskie można było obejrzeć na prezentowanej wystawie.
Pozostałe kategorie dotyczyły już uczniów szkół gimnazjalnych.
-
Laureatem drugiej kategorii „My, Planetarni Reżyserzy” za swój scenariusz „Układ Słoneczny inaczej” została:
Martyna Majewska.
Zaprezentowała ona różne modele Układu Słonecznego wykonane z materiałów codziennego użytku i sposoby ich wykorzystania dla łatwiejszego zapamiętania kolejności planet.
-
Gimnazjalna grupa teatralna, w składzie:
Agata Grobelska, Justyna Molenda, Patrycja Klamecka, Jagoda Karpińska, Oliwia Mikołajczak,
wzięła udział w trzeciej kategorii konkursu astronomicznego: „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność. Przygotowała ona przepiękny spektakl: „Kosmiczne pejzaże”, którego reżyserem była p. Lidia Łukowska. Został on zaprezentowany wszystkim uczestnikom spotkania i wzbudził w nich duże emocje.
-
Dużym sukcesem zakończyły się zmagania członków koła astronomicznego, którzy stworzyli „Zgrany Astroteam”. Należeli do niego:
Oliwier Wiśniewski, Adam Stępień, Piotr Mruk, Jan Malczak i Szymon Martin.
Chłopcy biorąc udział w projekcie badawczym: „ Klasyfikacja obiektów katalogu Messiera na podstawie samodzielnie wykonanych zdjęć” zdobyli tytuł laureata. Podczas konferencji zaprezentowali zgromadzonym swoje zdjęcia głębokiego kosmosu oraz opowiedzieli o pracy nad projektem.
Opiekunkami nagrodzonych uczniów były: p. Ilona Dybicz i p. Magdalena Musiałowska. Pomocą praktyczną służył także p. Zbigniew Rakoczy.
Wykład inauguracyjny oraz działania i prace uczniów spotkały się z dużym uznaniem zgromadzonych na tegorocznej konferencji popularno-naukowej. Pozwoliły one na chwilę refleksji na temat ogromu i piękna Kosmosu, który nas otacza. Zachęciły także do pogłębiania wiedzy astronomicznej, a także do tego, by spotkać się nami za rok.
Do czego wszystkich już dziś zachęcamy.
Koordynatorzy kruszwickej Astrobazy
Magdalena Musiałowska i Ilona Dybicz
http://www.jedynka-kopernik.home.pl/astrobaza.html
Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).