Edukacja

Logo Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Turzno w kolorach

W Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu  odbyła się wystawa prac uczniów – uczestników II edycji Pleneru Malarskiego. Prezentowane na wystawie prace są owocem II edycji Pleneru Malarskiego, który odbył się 29 września 2015 roku. Został on zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Turznie przy współudziale Pałacu Romantycznego w Turznie.

 

Idea przewodnia Pleneru to uwrażliwianie dzieci i młodzieży na piękno natury, rozwijanie umiejętności i talentu plastycznego z użyciem profesjonalnych materiałów, wyrównywanie szans rozwoju dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, a także promowanie okolic pozamiejskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Tematem tegorocznego Pleneru było Turzno w jesiennych kolorach. Tak jak w roku ubiegłym miejscem pracy twórczej było piękne i malownicze otoczenie Pałacu Romantycznego, gdzie powstały dzieła malarskie uwieczniające wybrany fragment jesiennego pejzażu. Uczestnicy Pleneru pracowali w dwóch grupach wiekowych: młodszej, którą reprezentowali uczniowie szkół podstawowych, i starszej, w skład której wchodzili uczniowie gimnazjum. Młodsi uczniowie wykonywali swoje prace temperą na podobraziach, a starsi posługiwali się techniką akwarelową. Oceniając prace, jury brało pod uwagę umiejętne wykorzystanie medium malarskiego, kolorystykę pracy, kompozycję, ukazanie pejzażu w sposób odnoszący się do jego rzeczywistego piękna, zaangażowanie w pracę i jej estetykę.

 

W plenerze wzięło udział 21 uczniów ze szkół powiatu toruńskiego, którzy reprezentowali ZS nr 1 w Lubiczu, ZS nr 2 w Grębocinie, ZS w Łubiance, ZS nr 1 w Łysomicach, ZS nr 2 w Turznie, Szkoły Podstawowe w Ostaszewie oraz w Świerczynkach.

 

Honorowy patronat nad imprezą objął Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Ośrodek i Galeria Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu.

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji (TK).

 

Prace uczestników pleneruPrace uczestników pleneruPrace uczestników pleneruPrace uczestników pleneru