Edukacja

Kasztanowiec z Bydgoszczy
Kasztanowiec z Bydgoszczy

Szok i niedowierzanie! Bydgoski kasztanowiec w finale Drzewa Roku 2024

Miło nam poinformować, że zgłoszony przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy kasztanowiec rosnący w Parku Ludowy im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy dostał się do finału ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2024.

 

To jest drugie już drzewo zgłoszone przez naszą placówkę, które dostąpiło tego zaszczytu. W 2020 roku miłorząb dwuklapowy (pomnik przyrody), który rośnie przed siedzibą KPCEN w Bydgoszczy, zajął czwarte miejsce w plebiscycie.

Tym razem w finale jest najstarszy pomnikowy okaz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) w Bydgoszczy. Z mieszkańcami Grodu nad Brdą jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę dorodnością i mnóstwem owoców. Pod drzewem gromadzą się również dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży oraz innych szkół i przedszkoli. Teren wokół drzewa jest wykorzystywany także podczas plenerowych lekcji przyrody. Drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w Grodzie nad Brdą. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca, skierowanej do nauczycieli oraz uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego.

W czerwcu odbędzie się głosowanie.

 

Oprac. Robert Preus