Edukacja

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i laureat stypendium Michał Barański
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i laureat stypendium Michał Barański

Stypendysta Marszałka z prestiżowym osiągnięciem

Michał Barański uczeń pierwszej klasy VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy zdobył stypendium Flex Future Leaders Exchange Program, organizowanego przez Departament Stanu USA. Dzięki niemu kolejny rok szkolny spędzi w Stanach Zjednoczonych. Będzie mieszkał u amerykańskiej rodziny w stanie Idaho i uczył się w lokalnej szkole średniej. Z bydgoszczaninem spotkał się Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Gratuluję sukcesu i życzę powodzenia w Stanach Zjednoczonych. Jest to dla ciebie niewątpliwe niepowtarzalna szansa rozwoju, poznania nowych osób i podwyższenia znajomości języka angielskiego – podkreślił Wicemarszałek Ostrowski.

 

Michał rywalizował o ten prestiżowy wyjazd z ponad 3 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski.  Rekomendację przygotowała jego nauczycielka – Joanna Lisewska. Przeszedł on wieloetapową selekcję związaną z rozwiązywaniem zadań online, testów. Musiał napisać trzy eseje w języka angielskim. Pozytywnie zaprezentował się również podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wąskie grono 40 finalistów wybrał niezależny zespół amerykańskich ekspertów w dziedzinie edukacji i stosunków międzynarodowych. Wśród nich bezkonkurencyjny był właśnie uczeń z Bydgoszczy.

 

Wicemarszałek Ostrowski wręczył zdobywcy prestiżowego stypendium Medal Stypendysty Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, specjalnie przygotowaną na tę okazję bluzę z herbem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz angielskojęzyczne wydania albumów i komiksów prezentujące walory naszego regionu oraz wybitne postacie.

 

Michał jest tegorocznym Stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu pt. „Prymus Pomorza i Kujaw”.

 

W Ameryce będę ambasadorem Polski, Kujawsko-Pomorskiego i rodzinnej Bydgoszczy. Takie są założenia programu, by dzięki niemu Amerykanie dowiedzieli się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych kraju – wskazał uczeń VI LO w Bydgoszczy.

 

Wylot do Stanów Zjednoczonych zaplanowano na 17.08.2023 r.

 

Oprac. Jarosław Przybył, Departament Edukacji

 

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i laureat stypendium Michał BarańskiWicemarszałek Zbigniew Ostrowski i laureat stypendium Michał BarańskiWicemarszałek Zbigniew Ostrowski i laureat stypendium Michał Barański