Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów w Ostromecku

„Ostromecko zostało nazwane Bydgoskim Wilanowem przez wielkiego animatora kultury Andrzeja Szwalbego. Szwalbe słusznie porównał ostromeckie pałace i parki z pięknem Wilanowa, bowiem siedziba rodowa Mostowskich, Schönbornów i Alvenslebenów jest perłą architektury, leżącą o krok od granic Bydgoszczy. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jest zabytkiem unikatowym w skali kraju. Odwiedzających czaruje pięknym rokokowym Pałacem Starym, w którym znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, i majestatycznym Pałacem Nowym, przeplatającym neoklasycyzm z neobarokiem francuskim. Oba pałace usytuowane są w sercu blisko czterdziestohektarowego, historycznego parku.” Tyle możemy przeczytać na oficjalnej stronie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, które na co dzień zarządza całym Zespołem Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Ogromnym atutem tego miejsca jest możliwość organizowania wielu wydarzeń artystyczno – kulturalnych i edukacyjnych w wyjątkowej scenerii. Jest to nie tylko kompleks zabytkowy, ale też przestrzeń tętniąca życiem, która otworzyła się dla wszystkich. Dla tych, którzy chcą to miejsce odwiedzić i zwiedzić.

 

Tak też działo się 16 czerwca 2021 roku. To tu, odbyło się ostatnie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla dyrektorów. Koordynujący sieciami nauczyciele konsultanci Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Krystyna Karpińska i Grzegorz Nazaruk zaprosili na połączone spotkanie uczestników całorocznych spotkań. Były to: sieć dla dyrektorów przedszkoli rejonu bydgoskiego, tucholskiego i świeckiego oraz sieć dyrektorów szkół i placówek.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję, po prawie rocznej pracy online, spotkać się osobiście. Mogli w gościnnych murach Pałacu Starego obejrzeć kolekcję fortepianów i salonik Andrzeja Szwalbego.
W podziemiach pałacu podsumowano i przypomniano poruszaną w ciągu roku tematykę. Dzięki sprzyjającej pogodzie, można było przejść się po pięknym parku, „w którym przeplata się zapach róż ze starego rosarium i aromat roztaczany przez ponad stuletnią aleję lipową.” Zwiedzano Nowy Pałac, który przeszedł w ostatnim czasie metamorfozę. Odremontowano i udostępniono wiele miejsc i zakamarków do tej pory niedostępnych dla zwiedzających. Między innymi wspaniałą i unikatową kolekcję akordeonów z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów czy też warsztat producenta Bruna Sommerfelda, który prowadził w Bydgoszczy fabrykę i skład fortepianów.

 

Na koniec spotkania dyrektorzy otrzymali zaświadczenia uczestnictwa i upominki od Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

 

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku dzięki mądremu i otwartemu stylowi zarządzania służy nie tylko mieszkańcom, ale jest inspiracją dla nauczycieli, którzy będą tu wracać ze swoimi uczniami.
Tak stwierdzili dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek licząc na to, że będzie można w nowym roku szkolnym pracować z dziećmi stacjonarnie.

Dziękujemy za gościnne i otwarte przyjęcie.

 

Oprac. G. Nazaruk

 

Pałac Stary w Ostromecku, fot. G. NazarukPodsumowanie roku pracy, fot. G. NazarukSłuchamy o historii Ostromecka, fot. G. NazarukUczestnicy spotkania, fot. A. Dużyk