Edukacja

Tadeusz Wański
Fot. Tadeusz Wański

Rower pojechał do Bądkowa

Uczniowie gimnazjów z Torunia i powiatów: toruńskiego i aleksandrowskiego odebrali nagrody i dyplomy w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach pod hasłem „Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski na tle historii Kościoła i skautingu w latach 1913-1945”. Spotkanie podsumowujące etap rejonowy konkursu odbyło się 11 lutego 2015 r. w siedzibie KPCEN w Toruniu, gromadząc wielu znamienitych gości, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, uczniów, których powitała Małgorzata Trzeciak, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

 

Weronika Więckowska, uczennica Gimnazjum im. St. Wł. Reymonta w Bądkowie, która otrzymała największą liczbę punktów w całym województwie (109), odebrała główną nagrodę  – rower – z rąk organizatora konkursu, ks. dr. Pawła Nowogórskiego, dyrektora Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Drugie miejsce w rejonie nr 2 zajął Daniel Kamil Lewandowski, również uczeń Gimnazjum w Bądkowie, uzyskując 100 pkt. Trzecie (98 pkt.), zdobyła Joanna Piotrowska, uczęszczająca do tego samego gimnazjum, co jej poprzednicy. Aż 10 osób przygotowywanych do konkursu przez Józefa Nowakowskiego, nauczyciela z Bądkowa zakwalifikowało się do wojewódzkiego etapu.

 

W imieniu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty nagrody książkowe wręczyła Danuta Brzózka-Ciechanowska, p.o. dyrektora Delegatury KO w Toruniu. Książkami obdarował młodzież również ks. prałat Józef Nowakowski, kapelan harcerzy, obecny na podsumowaniu.

 

Gratulacje i dyplomy gimnazjaliści przyjęli również od dr. Przemysława Przybylskiego, radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Tadeusza Kierela, przedstawiciela Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

 

Spotkanie uświetniło wystąpienie uczniów ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu: zuchów z 50. Toruńskiej Gromady Zuchowej „Radosne promyki” (drużynowa A. Trędewicz) oraz harcerzy z 52. Toruńskiej Drużyny Harcerskiej „Katankya” (drużynowa Monika Przybyszewska),  z 50. Szczepu Toruńskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Virgo Silva”. Uczniowie krótko opowiedzieli o sprawnościach, które cierpliwie zdobywają i o ciekawych wyjazdach. Piosenki, śpiewane przy akompaniamencie gitary, przypomniały zebranym dawne, szkolne czasy… Dziękujemy. W miłej atmosferze każdy z gości zabrał głos, podkreślając duchowy i patriotyczny wymiar konkursu Wielcy Polacy.

 

Uczniom gratulujemy, nauczycielom dziękujemy za przygotowanie podopiecznych. Życzymy wszystkim sukcesów na wojewódzkim etapie, który odbędzie się 5 marca 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim.

Szkoły, z których uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu „Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski na tle historii Kościoła i skautingu w latach1913-1945”(rejon nr 2):

  • Gimnazjum im. St. Wł. Reymonta w Bądkowie
  • Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu
  • Gimnazjum nr 1 w Chełmży
  • Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 w Toruniu

Szczegółowa punktacja w rejonach na stronie www.gorsk.org.pl

 

zdjęcia: Tadeusz Wański

(TK)