Edukacja

Pocztówki, fot. Beata Leonik, KPCEN we Włocławku
Pocztówki, fot. Beata Leonik, KPCEN we Włocławku

Rok Poli Negri

„Talent to zdolność do oddania się niepodzielnie swej twórczości”- Pola Negri w swojej książce „Życie i marzenie w kinie” (1926).

 

Z wykładem „Pola Negri i jej plan na życie” Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku we współpracy z Lipnowskim Towarzystwem Kulturalnym im. Poli Negri, odwiedziło wiele miejsc w regionie. Jak radziła sobie ze swoimi talentami na początku XX wieku Pola Negri, dziewczyna z Lipna, opowiedzieliśmy słuchaczom w Topólce, Paniewie, Dobrem, Skępem, Skibinie, Aleksandrowie Kujawskim oraz Brześciu Kujawskim. Młodzież przekonała się, że warto poznać swoje predyspozycje i na nie stawiać. Jednym z ciekawych wątków dyskusji były wspomnienia kinooperatora z nieistniejącego już dzisiaj kina w Skępem. W pięknej sali aleksandrowskiego dworca, artystycznych wrażeń dostarczyli utalentowani uczniowie z Miejskiego Centrum Kultury oraz  Szkoły Podstawowej w Stawkach. W Brześciu Kujawskim prelekcji towarzyszył koncert zespołu RETRO ORCHESTRA (TRIO), a także otwarcie wystawy zbiorów LTK im. Poli Negri „Pola Negri. Lipnowska legenda kina”, przygotowanej przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

 

W Topólce (powiat radziejowski) wykład Doroty Łańcuckiej przyciągnął wielu zainteresowanych biografią gwiazdy światowego kina, bowiem w nieodległym Chalnie urodził się dziadek Poli Negri, Franciszek Kiełczewski, ojciec jej mamy Eleonory. Był urzędnikiem sądowym i został pochowany w Brdowie, gdzie mała Pola często spędzała wakacje.

 

Opr. Dorota Łańcucka

KPCEN we Włocławku