Edukacja

Logotyp Zespołu Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy
Logotyp Zespołu Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

Radośnie, wesoło i kolorowo w bydgoskich szpitalach – Dzień Dziecka 2017

Zespół Szkół Nr 33 w Bydgoszczy  prowadzi zajęcia edukacyjno-wychowawcze w trzech bydgoskich szpitalach: w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 oraz w Wojewódzkim w Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym.

 

Kto myśli, że Dzień Dziecka w tych miejscach jest smutny i ponury – nie ma racji.
Od wielu lat, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły dbają oto, by szpitalne sale i korytarze wypełniała radość i dobra zabawa. Także w tym roku, z okazji Dnia Dziecka na wszystkich oddziałach dziecięcych w trzech szpitalach przygotowaliśmy liczne atrakcje i spotkania.  

Tegoroczne obchody w szpitalu dziecięcym trwały dwa dni. Uroczystości rozpoczęły się 31 maja festynem, na którym zgromadzili się pacjenci wraz z rodzinami z 8 oddziałów.  Program był bardzo napięty i urozmaicony. Jesteśmy pewni, że każdy uczestnik znalazł coś interesującego dla siebie. O poranku na scenie w sali malinowej pojawili się aktorzy z Bursy nr 1 w Bydgoszczy. Młodzież wspólnie z nauczycielkami przygotowała ciekawą wersję baśni pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Podczas trwania inscenizacji aktorom towarzyszyli nieustannie wolontariusze Fundacji Dr Clown, którzy rozdawali pacjentom upominki i wesołe gadżety.  Jak tańczą biedronki, dowiedzieliśmy się w trakcie wspólnej zabawy, którą poprowadziły panie z Bydgoskiej Akademii Tańca Danceby.

Z dużym zainteresowaniem pacjenci szpitala wysłuchali także wykładu Pani dr inż. Janiny Bennewicz, która pokazała wiele ciekawych eksponatów i zdjęć prosto z wiosennej łąki, a magiczny świat chemii i fizyki sparodiowali Pan Magik i jego Druh. To za ich przyczyną publiczność poznała tajemnice prostych doświadczeń i zjawisk, z którymi mamy do czynienia  w codziennym życiu. 

W samo południe pacjentów szpitala odwiedzili szacowni goście, którzy złożyli wszystkim dzieciom życzenia i obdarowali ich upominkami oraz słodyczami. Kilka słów do wszystkich skierował Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Pani Katarzyna Florek, dyrektor WSD Pan Edward Hartwich oraz dyrektor ZS Nr 33 Pani Izabela Maciejewska.  Swoją obecnością na festynie zaszczycili nas także: Dyrektor Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego Pani Magdalena Daszkiewicz, Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarzy Pani Radosława Staszak – Kowalska,  Zastępca Komendanta 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką płk dr n. med.  Jacek Rzeszotarski. Goście wspólnie z pacjentami szpitala obejrzeli latające drony, którymi sterowali profesjonalni piloci z Firmy X – dron. Niektóre dzieci skorzystały z okazji i pod okiem fachowców samodzielnie pilotowały sportowe wersje dronów.

Było nam niezmiernie miło gościć na festynie trenera personalnego Pana Kacpra Zawadę, który przeprowadził specjalnie dla dzieci krótki fitness trening, chcąc tym samym zarazić nas swoją pasją. Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów był występ wokalny Olgi, która przy gitarowym akompaniamencie Pana Przemysława Rajewskiego wykonała kilka lirycznych piosenek.

Wiele atrakcji czekało także na dzieci przebywające w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy. Pacjentów Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii odwiedziła dyrekcja szpitala, a  środowy poranek w klinice rozpoczął  tanecznie Zespół Spiro, który sprawił, że nawet największe śpiochy wyskoczyły z łóżek i podrygiwały w rytmie skocznej muzyki.  Potem także królowały zabawy, muzyka, śpiew i zumba. Zespół To i owo, Orkiestromaniacy oraz zaprzyjaźniony z naszą szkołą iluzjonista Pan Arkadiusz Wiatrowski sprawili, że chore dzieci nie miały czasu myśleć o swoich codziennych problemach. Na interesujące spotkanie z historią zaprosili naszych uczniów przedstawiciele grupy  rekonstrukcyjnej z Muzeum Wojska Polskiego w Bydgoszczy.  Zwiedzając muzeum, nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z eksponatami. Tym razem każdy mógł poczuć moc historii biorąc do ręki ciekawe przedmioty, które na co dzień oglądamy tylko w szklanych gablotach.

W Klinice Pediatrii Alergologii i Gastroenterologii oraz w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży również od wczesnych godzin porannych pacjenci uczestniczyli w licznych zabawach, konkursach, spotkaniach muzycznych i teatralnych. Nasi przyjaciele z ZS nr 19 w Bydgoszczy od wielu lat przygotowują różne niespodzianki i inscenizacje umilając pobyt w szpitalu swoim  rówieśnikom, a wolontariusze z Fundacji Dr Clown prowadzą różnorodne zabawy prawie na wszystkich oddziałach dziecięcych.

Uczniowie przebywający na leczeniu w Oddziale Stacjonarnym Kliniki Psychiatrii brali udział w Dniu Artysty, a pacjenci z Oddziału Dziennego Rehabilitacji Psychiatrycznej  uczcili to święto wychodząc z nauczycielami do kręgielni. Natomiast 1 czerwca młodzież z wychowawcami wybrała się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza. Spotkali się tam ze starszymi osobami, które wymagają codziennej opieki, pomocy oraz profesjonalnej pielęgnacji.

Wizyta ta przyczyniła się do integracji naszych uczniów ze środowiskiem lokalnym, ale także uwrażliwiła ich na potrzeby osób starszych. Wspólnie spędzony czas na grze w warcaby, czytanie książek oraz warsztat malarski – to bardzo cenne doświadczenie.

Trochę inaczej przebiegał Dzień Dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym, gdzie wesołe maskotki wędrowały po salach, rozdawały upominki i inicjowały indywidualne zabawy przy łóżkach chorych dzieci. 

Następnego dnia – 1 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym ponownie było gwarnie i wesoło. Tuż po śniadaniu i lekarskich wizytach, większość dzieci zgromadziła się w sali malinowej, by obejrzeć inscenizację wiersza Jana Brzechwy – Żaba. Tym razem aktorami byli nauczyciele szkoły szpitalnej, którzy z  dużym poczuciem humoru wcielili się w role bohaterów wiersza. Gratulujemy im pomysłu, talentów i odwagi, bowiem zadanie nie należało do łatwych, a wymagająca widownia z dużą uwagą śledziła losy chorej żaby. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami, jednak na bisy nie było czasu, ponieważ w korytarzu czekali już następni goście – strażacy z Bydgoskich Jednostek Ratowniczo Gaśniczych, którzy podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo. Dla dzieci, które nie mogły wziąć udziału w pokazach w parku, przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa, odpowiednich zachowań podczas ewakuacji i prawidłowego korzystania z numerów alarmowych. Pracownicy Straży poczęstowali wszystkich pacjentów szpitala słodkościami, a następnie zaprezentowali swoje umiejętności ratownicy wysokościowi. Część dzieci oglądała ten pokaz bezpośrednio przy wozach strażackich, pozostałe zaś spoglądały na wszystko z okien szpitala. Do dyspozycji dzieci były także namioty, w których można było przymierzyć strażacki hełm, mundur i wejść w strefę zadymienia symulującą pożar. Wszystkie działania były pod kontrolą fachowców,  lecz niektórzy mieszkańcy okolicznych bloków spoglądali z niedowierzaniem i zadawali sobie pytanie, co się dzieje w tym szpitalu?

Po południu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka. Było to spotkanie z naszymi wieloletnimi przyjaciółmi – Wolontariuszami i ich pupilami z Fundacji Cane Pro Humano. Dogoterapia zawsze wzbudza wiele pozytywnych emocji, tak było i tym razem. Pokaz umiejętności psów należących do fundacji, zabawy prowadzone przez Panią Magdę oraz wspaniałe upominki, rozweseliły nawet te dzieci, które z powodów zdrowotnych nie zawsze mają ochotę uśmiechnąć się do świata.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uświetnili to wyjątkowe święto. Wśród nich są również sponsorzy (Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Dar Pomocy oraz anonimowi przyjaciele szkoły). Bez Państwa pomocy rozmiar naszych obchodów byłby o wiele mniejszy. Niech najcenniejszy dar świata – uśmiech chorych dzieci, będzie najlepszym podziękowaniem za wszelką życzliwość i hojność.

Opracowała Maria Górska

Zdjęcia: Tomasz Kulik

 

http://www.zs33.bydgoszcz.pl

Zespół Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Aktorzy z Bursy nr 1Dr inż. J. Bennewicz i Wiosenna łąkadrony pilotowane przez  dzieciDzień Dziecka w Klinice OnkologiiDzień Dziecka w Wojewódzkim Szpitalu DziecięcymFitnessGoście, którzy przybyli do dzieci z Kliniki Onkologiigrupa rekonstrukcyjna Muzeum Wojska PolskiegoPan magik i jego druhpokaz dronówWizyta gości w WSDWręczenie nagród w konkursieZespół To i owo