Edukacja

powitanie uczestników
powitanie uczestników

Programowanie dla najmłodszych

„Programowanie w edukacji wczesnoszkolnej” to tytuł dwóch nieodpłatnych konferencji dla dyrektorów szkół podstawowych, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką nauczania informatyki od pierwszego etapu edukacyjnego, które zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu pod nadzorem Agnieszki Przybyszewskiej, konsultantki Pracowni Dydaktyki, Doradztwa i Innowacyjnej Edukacji KPCEN w Toruniu.

 

 Pierwsza z konferencji odbyła się 13 grudnia  2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.  Konferencję rozpoczęła Małgorzata Trzeciak, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, która powitała uczestników i zaprosiła do wysłuchania wykładu i aktywnego działu w warsztatach.

 

dr Anna Kwiatkowskaprowadząca konferencji Agnieszka Przybyszewska z KPCENslajd wejściowyUczestnicy konferencji

 

Podczas wykładu „Informatyka od najmłodszych lat w szkole” dr Anna Kwiatkowska, pracownik UMK w Toruniu oraz wiceprzewodnicząca Rady ds. Informatycznej Edukacji przy MEN, przybliżyła zmiany programowe  w zakresie nauczania informatyki od pierwszej klasy w szkole podstawowej, zaprezentowała uczestnikom przykłady, jak można uczyć najmłodszych programowania, podkreślając, że zabawa jest najlepszą do tego metodą.

 W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty w trzech grupach tematycznych,  podczas których zostały zaprezentowane różne przykłady rozwiązań edukacyjnych zachęcających ucznia do nauki programowania. Każdy z uczestników konferencji miał możliwość udziału w trzech warsztatach:

 

„Nauka programowania z wykorzystaniem robotów OzoBotów – Droga ewakuacyjna”, które prowadził  Rafał Mitkowski z firmy Edusense.

 

instrukcja działaniarobot OzoBotrobot w działaniuuczestnicy warsztawów

 

 „Kwiatki, pszczółki i programowanie z LEGO Education”, prowadzone przez trenera Jakuba Piaseckiego.

 

na warsztatachtrener Jakub Piaseckiuczestnicyzestaw klocków

 

„Budowanie intuicji algorytmicznej z wykorzystaniem programu ScotiGo!”,  prowadzone przez  Łukasza Malinowskiego.

 

Łukasz Malinowskina warsztatachuczestnicyzajęcia warsztatowe

 

 Druga konferencja  odbyła się 14 grudnia  2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Brodnicy.  Konferencję,  w imieniu dyrekcji, rozpoczęła Marzenna Wierzbicka, kierownik Pracowni Dydaktyki, Doradztwa i Innowacyjnej Edukacji Kujawsko- Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Po wykładzie „Od kodowania
do programowania”, który wygłosił Wacław Kozłowski, konsultant Pracowni Dydaktyki, Doradztwa i Innowacyjnej Edukacji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Anna Kupczyk – kierownik Wydziału Edukacji w Brodnicy, podziękowała wszystkim prowadzącym za przygotowanie i organizację konferencji w Brodnicy.

 W drugiej części konferencji, podobnie jak na konferencji w Toruniu, odbyły się warsztaty w trzech grupach tematycznych.

 

Anna Kupczyk - kierownik Wydziału Edukacji w BrodnicyMarzena Wierzbicka z KPCENna warsztatachna warsztatachuczestnicy konferencji

 

140 uczestników było bardzo zainteresowanych tematyką konferencji i wyraziło

w ankietach ewaluacyjnych swoje zadowolenie oraz satysfakcję z udziału w spotkaniu. 

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że konferencje spełniły oczekiwania uczestników, składamy podziękowania.

 

Tekst: Agnieszka Przybyszewska

Zdjęcia: Tadeusz Wański, Agnieszka Przybyszewska

 

http://www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1263

 

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.