Edukacja

Wizyta w Afrykarium Autor zdjęcia K. Niedzwiec
Wizyta w Afrykarium Autor zdjęcia K. Niedzwiec

„Podróże kształcą – kierunek Wrocław”

W tym roku szkolnym uczniowie Kliniki Psychiatrii udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Dla wielu z nich był to pierwszy w ich życiu samodzielny wyjazd, bez opieki rodziców. Wcześniej, ze względu na choroby przewlekłe i trudności związane z lękiem społecznym i różnymi fobiami, nie uczestniczyli w takich wydarzeniach w swoich szkołach macierzystych.

 

Termin wyjazdu przypadał 1 czerwca w Dzień Dziecka, więc tym bardziej wspólnie podkreśliliśmy znaczenie tego święta. W programie wycieczki nie mogło zabraknąć zwiedzania! Z przewodnikiem przemierzyliśmy najstarszą część Wrocławia – Ostrów Tumski – otoczony wodami Odry, dawny gród, który dał początek miastu, a także Stare Miasto z urzekającą pięknem Aulą Leopoldina i Wieżą Matematyczną. Po czterogodzinnym spacerze wszyscy twórczo się zrealizowali podczas niezwykle zajmujących warsztatów kolażu w Muzeum Pana Tadeusza. Dzień aktywności zakończyliśmy rejsem statkiem wycieczkowym po Odrze i wspólnym posiłkiem, który sami przyrządziliśmy!

 

Drugi dzień wypełniony był niezapomnianymi przeżyciami związanymi z wizytą w ZOO, a szczególnie w Afrykarium. Byliśmy również na wystawie multimedialnej „Monet & Impresjoniści”, która dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i pozwoliła zobaczyć dzieła malarzy impresjonistów z zupełnie nowej perspektywy. Zgodnie orzekliśmy, że był to najlepszy punkt naszej wycieczki! Na koniec przespacerowaliśmy się po krętych ścieżkach kwitnącego Ogrodu Japońskiego. A wszystkiemu przyglądały się i towarzyszyły nam wrocławskie krasnale!

 

Wszyscy uczestnicy uznali, że wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Pragniemy okazać ogromną wdzięczność i złożyć słowa podziękowania Departamentowi Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu za finansowe wsparcie, dzięki któremu mogliśmy zorganizować wycieczkę dla uczniów Kliniki Psychiatrii. Dziękujemy również za pomoc, jakiego zawsze udziela nam Stowarzyszenie Żółty Beret. Osobne podziękowania należą się instytucjom wrocławskim, które udostępniły nam wejścia w promocyjnych cenach lub bezpłatnie. Dzięki temu nasi uczniowie mogli zwiedzić piękne miasto, jakim jest Wrocław.

 

 opracowanie: Alicja Stefanik i Alicja Cierżnicka

 

Praca wykonana techniką kolażu podczas zajęć artystycznych w Muzeum Pana TadeuszaRejs po Odrze Autor zdjęcia K. NiedzwiecSpacerkiem po wrocławskim ZOO Autor zdjęcia K. NiedzwiecWe wrocławski ZOO Autor zdjęcia K. NiedzwiecWidok z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego Autor zdjęcia K. NiedzwiecWizyta w Afrykarium Autor zdjęcia K. NiedzwiecZwiedzanie Auli Leopoldina Autor zdjęcia K. NiedzwiecZwiedzanie Starego Miasta we Wrocławiu Autor zdjęcia K. Niedzwiec