Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy

Noc Muzeów w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Przed nami kolejna Noc Muzeów. To cykliczne wydarzenie ma swoich wiernych fanów. Dla tegorocznej edycji wybrano termin 14 maja. Noc Muzeów będzie też nocą konkursów. Wystarczy w trakcie wydarzenia odwiedzić obiekty biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów, zebrać minimum 6 stempli i wygrywać nagrody.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do Muzeum Oświaty na Europejską Noc Muzeów w godzinach 18.00-24.00.

 

Program wydarzeń:

O godz. 18.00 muzeum zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Papież Polak patronem woj. kujawsko-pomorskiego”. Na wystawie prace zaprezentują artyści bydgoscy: Maria Podgórska – Ritter, Zbigniew Tubisz, Waldemar Zyśk, Anna Osińska, Eleonora Benedykt i Hanna Mierzwa. Ponadto zostaną zaprezentowane zbiory z prywatnej kolekcji Czesława Frydy z Tucholi, takie jak monety z wizerunkiem Jana Pawła II, zgromadzona prywatna korespondencja z Watykanu, rzeźby i fotografie. Wernisaż wzbogaci prelekcja Pawła Konkola pt. „Nie byłoby tego Papieża Polaka”. W ramach tzw. „Wirtualnej nocy w muzeach” przygotowano prezentację pt. „Szlaki papieskie – filmowo. Poetycka wędrówka po miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II”, która dostępna będzie dla zwiedzających na I piętrze od godz. 18.00.

 

„Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego (o każdej pełnej godzinie od 19:00 do 23:00).

„Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.

„Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.

„Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945” – zwiedzanie wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.

„Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystania w praktyce symulatora Enigmy.

 

PBW w Bydgoszczy

 

Ulotka z programem na Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Oświaty