Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

Nauka i edukacja małego dziecka

W dniach od 2 do 4 lutego 2016 r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się inauguracja cyklu szkoleń międzynarodowych dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych pod nazwą: Natura nauki i jej powiązania z edukacją – rozwijanie kompetencji naukowych małych dzieci. Mają one na celu przybliżenie dwóch światów: nauki i edukacji małego dziecka.

 

Ta forma doskonalenia zawodowego nauczycieli w naszym regionie powstała we współpracy z SCIC: Consejo Superior De Investigaciones Científicas (Najwyższa Rada Badań Naukowych w Hiszpanii), FBBVA: Fundación Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (Fundacja Banku Bilbao Vizcaya Argentaria w Hiszpanii) oraz z Przedszkolem nr 34 ,,Mali Odkrywcy” w Bydgoszczy, które od ponad dwóch lat współpracuje z wyżej wymienionymi instytucjami hiszpańskimi.

 

Trzydniowe szkolenie naukowe, łączące teorię z praktyką, rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym: Natura nauki i jej powiązania z edukacją, który wygłosiła María José Gómez Díaz z Madrytu. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty Wprowadzenie do modułu molekularnego. Podczas dwóch kolejnych dni nauczyciele mieli możliwość pogłębiania wiedzy na temat struktury i właściwości wody. Wykonywali doświadczenia obrazujące proces powstawania chmur. Warsztaty prowadziły: María José Gómez Díaz i Salomé Cejudo Rodríguez. Pogłębienie wiedzy naukowej o wielu zjawiskach przyrodniczych miało na celu wsparcie nauczycieli w poznawaniu niezwykle intersującego świata, który nas otacza. Doświadczenia, eksperymenty, dociekliwe zadawanie pytań, to sposoby poznawania skomplikowanych pojęć, które w naturalny sposób interesują dzieci od najmłodszych lat.

 

W dalszej współpracy z hiszpańskimi instytucjami w ramach Programu CSIC i FBBVA, który realizowany jest już w Hiszpanii, Portugalii i w Republice Dominikany, nauczyciele z naszego regionu w cykliczny sposób będą pogłębiać zagadnienia naukowe dotyczące elektromagnetyki, elektryczności, gazów w atmosferze, życia na Ziemi, akustyki, optyki, mechaniki, archeologii, aby następnie w prosty i przystępny sposób pomagać dzieciom doświadczać i odkrywać. Wszystko po to, by rozumiały one świat, w którym przyjdzie im żyć, a nauka stała się wspaniałą przygodą z myśleniem.

 

Oprac. Krystyna Karpińska

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji (TK)

 

Ćwiczenie dotyczące struktury powietrza, fot. Jan SzczepańczykDoświadczenia i eksperymenty, fot. Jan SzczepańczykDoświadczenia i eksperymenty-powstawanie chmury, fot. Jan SzczepańczykDyr. KPCEN w Bydgoszczy Mariola Cyganek i przedstawicielki instytucji hiszpańskich María José Gómez Díaz i Salomé Cejudo Rodríguez, fot. Jan SzczepańczykRozpoczęcie szkolenia naukowego-wysłuchanie wykładu, fot. Jan SzczepańczykU Profesora Ciekawskiego w Family Parku, fot. Jan Szczepańczyk Zakończenie pierwszej edycji szkoleń w gościnnych progach Centrum Zabaw Rodzinnych-Family Parku, fot. Jan SzczepańczykZaproszeni goście i organizatorzy, fot. Jan Szczepańczyk