Krajobrazy Afryki Południowej w Koronowie
W Koronowie nieobca jest pamięć o dr. Edwardzie Świtalskim, niezwykłym geografie – podróżniku, nauczycielu w koronowskim Liceum Ogólnokształcącym, którego z wielkim sentymentem wspominają pokolenia mieszkańców Ziemi Koronowskiej. Dr Świtalski był też pracownikiem naukowym na UMK w Toruniu. Przez 25 lat kierował samodzielną Pracownią Dydaktyki Geografii.
Rozwijał on swoją pasję turystyczną, podróżując po Polsce, Europie i świecie. Te względy oraz sugestie lokalnego środowiska, aby zorganizować kolejne spotkanie z p. dr. Edwardem Świtalskim spowodowały, że Pedagogiczna Biblioteka podjęła się tego zadania. Dzięki życzliwości Dyrektora i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie, 27 kwietnia 2016 r. w auli szkolnej odbyła się żywa lekcja geografii dla nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców Koronowa, której tematem były „Krajobrazy Afryki Południowej”. Zgromadzeni mieli okazję posłuchać opowieści ilustrowanej licznymi zdjęciami z miesięcznego pobytu prelegenta w Republice Południowej Afryki. Dowiedzieliśmy się, że kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, otoczony od wschodu Oceanem Indyjskim, od zachodu Oceanem Atlantyckim, a umowną granicą między nimi jest Przylądek Igielny. Wszystkie rzeki tego kontynentu biorą początek w Górach Smoczych. Państwo ma 3 ponadmilionowe stolice: Kapsztad, który jest siedzibą parlamentu; władze sądownicze mają swoją siedzibę w Bloemfontein; stolicą administracyjną oraz siedzibą rządu jest Pretoria. W miejscowości Koeberg w 1976 r. powstała pierwsza elektrownia atomowa na kontynencie. Zdziwienie słuchaczy wywołała fotografia przedstawiająca znane również i w Polsce kwiaty zwane nieśmiertelnikami. RPA słynie z wydobycia złota i diamentów. W Kimberley można oglądać skansen z domami górniczymi i sporą kolekcją nieoszlifowanych, surowych diamentów, które były wydobywane z pobliskiej kopalni nazwanej Wielką Dziurą. Niejednemu z uczniów przyszła ochota organoleptycznie sprawdzić zawartość kruszcu w pamiątkowym żetonie przywiezionym przez dr. Świtalskiego. Republika Południowej Afryki jest krajem wielu języków, wielu kultur, w którym żyją życzliwi ludzie. O bogactwie flory i fauny świadczyły pamiątkowe fotografie nie tylko z Parku Narodowego Krugera. Na podstawie zdjęć koronowscy uczniowie mieli też okazję przekonać się, że mundurki szkolne nie są przykrym obowiązkiem, bowiem dzieci afrykańskie noszą je z radością. Nie zabrakło w opowieściach dr. Świtalskiego polskiego akcentu, dwa minerały: sfaleryt i galen z Tarnowskich Gór znalazły się na jednej z wystaw geologicznych, a znajomo brzmiąca Góra Stołowa w Kapsztadzie wygląda tak, jak się nazywa i jest płaska jak stół.
W ciągu czterogodzinnego spotkania z panem Świtalskim odbyliśmy podróż liczącą ok. 10 tys. km. Młodzież z zainteresowaniem słuchała ciekawostek o odległym kontynencie, a dorośli planowali kolejne spotkanie. Na zakończenie niezwykłej lekcji geografii wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Chętni mogli obejrzeć wystawkę książek tematycznie związanych z Afryką Południową z zasobów własnych Pedagogicznej Biblioteki, która stanowiła zachętę do poszerzenia wiedzy o Afryce.
Oprac. Grażyna Jasiek i Ewa Bielska
Zdjęcia: Hanna Kulągowska-Puzio i Zenon Małecki
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy (Filia w Koronowie) jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).