Edukacja

Był czas na osobiste wspomnienia - rozmowa z dawną studentką
Był czas na osobiste wspomnienia – rozmowa z dawną studentką

Krajobrazy Afryki Południowej w Koronowie

W Koronowie nieobca jest pamięć o dr. Edwardzie Świtalskim, niezwykłym geografie – podróżniku, nauczycielu w koronowskim Liceum Ogólnokształcącym, którego z wielkim sentymentem wspominają pokolenia mieszkańców Ziemi Koronowskiej. Dr Świtalski  był też pracownikiem naukowym na UMK w Toruniu. Przez 25 lat kierował samodzielną Pracownią Dydaktyki Geografii.

 

Rozwijał on swoją pasję turystyczną, podróżując po Polsce, Europie i świecie. Te względy oraz sugestie lokalnego środowiska, aby zorganizować kolejne spotkanie z p. dr. Edwardem Świtalskim spowodowały, że Pedagogiczna Biblioteka podjęła się tego zadania. Dzięki życzliwości Dyrektora i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie, 27 kwietnia 2016 r. w auli szkolnej odbyła się żywa lekcja geografii dla nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców Koronowa, której tematem były „Krajobrazy Afryki Południowej”. Zgromadzeni mieli okazję posłuchać opowieści ilustrowanej licznymi zdjęciami z miesięcznego pobytu prelegenta w Republice Południowej Afryki. Dowiedzieliśmy się, że kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, otoczony od wschodu Oceanem Indyjskim, od zachodu Oceanem Atlantyckim, a umowną granicą między nimi jest Przylądek Igielny. Wszystkie rzeki tego kontynentu biorą początek w Górach Smoczych. Państwo ma 3 ponadmilionowe stolice: Kapsztad, który jest siedzibą parlamentu; władze sądownicze mają swoją siedzibę w Bloemfontein; stolicą administracyjną oraz siedzibą rządu jest Pretoria. W miejscowości Koeberg w 1976 r. powstała pierwsza elektrownia atomowa na kontynencie. Zdziwienie słuchaczy wywołała fotografia przedstawiająca znane również i w Polsce kwiaty zwane nieśmiertelnikami.  RPA słynie z wydobycia złota i diamentów. W Kimberley można oglądać skansen z domami górniczymi i sporą kolekcją nieoszlifowanych, surowych diamentów, które były wydobywane z pobliskiej kopalni nazwanej Wielką Dziurą. Niejednemu z uczniów przyszła ochota organoleptycznie sprawdzić zawartość kruszcu w pamiątkowym żetonie przywiezionym przez dr. Świtalskiego. Republika Południowej Afryki jest krajem wielu języków, wielu kultur, w którym żyją życzliwi ludzie. O bogactwie flory i fauny świadczyły pamiątkowe fotografie nie tylko z Parku Narodowego Krugera. Na podstawie zdjęć koronowscy uczniowie mieli też okazję przekonać się, że mundurki szkolne nie są przykrym obowiązkiem, bowiem dzieci afrykańskie noszą je z radością. Nie zabrakło w opowieściach dr. Świtalskiego polskiego akcentu, dwa minerały: sfaleryt i galen z Tarnowskich Gór znalazły się na jednej z wystaw geologicznych, a znajomo brzmiąca Góra Stołowa w Kapsztadzie wygląda tak, jak się nazywa i jest płaska jak stół. 

 

W ciągu czterogodzinnego spotkania z  panem Świtalskim odbyliśmy podróż liczącą ok. 10 tys. km. Młodzież z zainteresowaniem słuchała ciekawostek o odległym kontynencie, a dorośli planowali kolejne spotkanie. Na zakończenie niezwykłej lekcji geografii wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Chętni mogli obejrzeć wystawkę książek tematycznie związanych z Afryką Południową z zasobów własnych Pedagogicznej Biblioteki, która stanowiła zachętę do poszerzenia wiedzy o Afryce.

 

Oprac. Grażyna Jasiek i Ewa Bielska

Zdjęcia: Hanna Kulągowska-Puzio i Zenon Małecki

 

http://www.pbw.bydgoszcz.pl/

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy (Filia w Koronowie) jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Artysta amator z Koronowa - Pan Jan Ślaski - przekazał pamiątkowy obraz przedstawiający widok KoronowaBył czas na osobiste wspomnienia - rozmowa z dawną studentkąOpowieść o Afryce była bogato ilustrowana slajdamiPamiątkowe zdjęcie z uczniami Gimnazjum nr 1 w KoronowiePodziękowania dr. Świtalskiemu zlozyli m.in. przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej oraz uczniowiePubliczność stanowiła głownie młodzież szkolna, ale nie zabrakło też uczniów dr. ŚwitalskiegoSkromna dekoracjaUczestnicy spotkania na pamiątkowej fotografiiW klimat spotkania wprowadzała wystawka książek z zasobów Biblioteki