Edukacja

Logo KPCEN w Bydgoszczy

KPCEN w Bydgoszczy proponuje nauczycielom ciekawe materiały i narzędzia do pracy zdalnej

W związku z pracą zdalną nauczycieli pracownicy KPCEN w Bydgoszczy proponują na stronie internetowej www.cen.bydgoszcz.pl różnorodne metody i techniki kształcenia na odległość.

 

Celem tych działań jest umożliwienie nauczycielom  realizacji podstawy programowej z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć realizowanych z wykorzystaniem e-metod i e-technik.

 

NAUCZANIE ZDALNE – BEZPŁATNA PROPOZYCJA LEARNETIC

Logo learnetic polska wersja Serwis Learnetic,  jest miejscem, w którym można znaleźć wiele treści edukacyjnych do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami m.in:

  • Dzwonek.pl;   oferuje szereg narzędzi do komunikacji i zarządzania procesem edukacyjnym oraz udostępnia zbiór cyfrowych materiałów edukacyjnych
  • eKreda.pl: zainteresowani nauczyciela mogą tworzyć tu w pełni interaktywne zasoby edukacyjne.

Działania serwisu Learnetic uzyskały rekomendację Ministerstwa Cyfryzacji – www.learnetic.pl

 

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Centrum Nauki Kopernik udostępnia nauczycielom bezpłatny kurs online o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych na lekcjach geografii, fizyki, biologii czy wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy kursu dowiedzą się jak powstają zdjęcia satelitarne, jak należy je interpretować, jakich informacji dostarczają, jak je wykorzystać na lekcjach z różnych przedmiotów. Wszystkie materiały zostały przygotowane tak, żeby udział w kursie nie wymagał wiedzy początkowej! Kurs jest podzielony na sześć modułów tematycznych:

Moduł 1: Fizyka – poznajemy podstawy fizyczne powstawania i wykorzystywania zdjęć satelitarnych.

Moduł 2: Narzędzia internetowe – zapoznajemy się z prostą w obsłudze przeglądarką zdjęć z przeróżnych satelitów i przejdziesz przez proces tworzenia filmików ukazujących zmiany, jakie zachodzą na danym obszarze w czasie.

Moduł 3: Woda – obserwujemy rzeki i odgadujemy, o czym świadczy ich kolor, uczymy się rozpoznawać na podstawie obrazów, że na danym obszarze przeszła powódź albo że mierzymy się z suszą; przyglądamy się oceanom i odczytujemy ze zdjęć obecne w nich prądy, obfitość fitoplanktonu lub ponure konsekwencje eksploatacji ropy naftowej.

Moduł 4: Obszary zielone – analizujemy obrazy przedstawiające zarówno obszary upraw, jak i te pozostawione przyrodzie; poznajemy sposób określania kondycji roślinności.

Moduł 5: Pogoda i klimat – na podstawie obrazów badamy i jedno, i drugie; uczymy się rozpoznawać, co dzieje się z klimatem na przestrzeni lat.

Moduł 6: Społeczeństwo – skupiamy się na bezpośrednich śladach funkcjonowania człowieka widocznych z orbity (zapewniamy, że widać o wiele więcej niż Wielki Mur ;-)), przyglądając się np. ewolucji miast czy obszarom naznaczonym wielkimi inwestycjami, a także namierzając powstające obozy uchodźcze jako namacalne konsekwencje regionalnych konfliktów.

 

Podczas kursu uczestnik zdobędzie nowe umiejętności i pozna wiele narzędzi, którymi potem bez trudu będzie mógł posługiwać się samodzielnie. Nauczyciele będą mieli też możliwość podzielenia się owocami swojej pracy z innymi uczestnikami kursu. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości. Zarejestruj się, by wziąć udział w kursie: navoica.pl/courses/course-v1:CNK+CNK_1+2020_1/course
Więcej informacji na www.kopernik.org.pl/news/n/zdjecia-satelitarne-w-szkole-kurs-online

 

UCZYMY SIĘ W DOMU – MERIDIAN PRIME

 

W związku z obecną sytuacją w szkołach, wydawnictwo Meridian zdecydowało się wesprzeć edukację domową i zdalną w całej Polsce, poprzez udostępnienie nauczycielom oraz uczniom, bezpłatnych zasobów multimedialnych.

MERIDIAN PRIME – multimedialna platforma on-line to innowacyjne narzędzie do wszystkich poziomów nauczania, zgodne z podstawą programową. Ponad 75 interaktywnych map do GEOGRAFII, BIOLOGII, PRZYRODY, HISTORII i WOSu.

KUPON PROMOCYJNY: naukawdomu. Aby aktywować bezpłatny dostęp należy użyć kuponu w trakcie rejestracji
https://meridianprime.online/pomoc/samouczek

 

ZDALNE LEKCJE

Propozycje materiałów dydaktycznych i narzędzi dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/

 

NAUKA ZDALNA PODCZAS ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W SZKOŁACH

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. W tym celu  Ministerstwo Cyfryzacji oraz GovTech Polska i instytucje publiczne przygotowali poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół do nauki zdalnej. 

https://www.cen.bydgoszcz.pl/images/Aktualnosci/2020_03_13_Nauka_zdalna_w_czasie_zawieszenia_zajec_komunikat_MEN_1.pdf

 

MATERIAŁY DO PRACY ZDALNEJ

Rekomendowane materiały do pracy zdalnej z zakresu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego.

 

Materiał zebrała I. Zduńczuk