Edukacja

Logotyp PBW w Bydgoszczy

Jubileusz Mariana Rejewskiego

W niedzielę, 16 sierpnia 2015 r.  w Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie pod hasłem:  110 urodziny Mariana Rejewskiego.

 

  Polski Związek Krótkofalowców, włączając się w promocję Roku Mariana Rejewskiego, nawiązał łączność z telegrafistami z różnych stron globu, a płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wygłosił konferencję pt. Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog.

 Ponadto smakowano urodzinowy tort słynnego kryptologa, raczono się wojskową grochówką, korzystano z możliwości wysłania urodzinowej pocztówki z pozdrowieniami z Muzeum Oświaty, a do nabycia były gadżety z wizerunkiem Mariana Rejewskiego oraz pamiątki. Dzieci bawiąc się w kryptologów mogły łamać przygotowane szyfrogramy, korzystając z komputera, na którym była zainstalowana wirtualna Enigma.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji (TK).

Fronton gmachu PBW im. Mariana Rejewskiego w BydgoszczyGadżety z wizerunkiem M. Rejewskiego, m.in. kubek i puzzleKrótkofalowcy w trakcie łączenia z telegrafistami  różnych stron świataPłk. Jerzy Lelwic podczas wykładuUrodzinowy tortZabawy kryptologiczne dla dzieci na symulatorach Enigmy