Edukacja

Logotyp - Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Logotyp – Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

„Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który zmienił świat” – wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który zmienił świat, który odbędzie się 7 grudnia 2022 r. (środa), godz. 16:00-17:00. Wygłosi go Marzena Sysak z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

 

Ignacy Łukasiewicz to polski farmaceuta, wynalazca lampy naftowej, twórca pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i pionier europejskiego przemysłu naftowego. Jest jednym z Patronów 2022 Roku. Postać Ignacego Łukasiewicza kojarzy się nam przede wszystkim z… lampą naftową. Czy tak właśnie być powinno? Nasza prelegentka postara się odpowiedzieć Państwu na to pytanie.

 

Ignacy Łukasiewicz ściśle związany był z kopalnią ropy naftowej, na terenie której dzisiaj znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że przemysł naftowy narodził się właśnie tam; że w małej wiosce na Podkarpaciu rozpoczęła się wielka kariera nafty. Naturalne wycieki ropy naftowej występowały w lesie bobrzeckim od dawien dawna, jednak dopiero w 1854 roku powstała kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa. Pionierami przemysłu naftowego, założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – skromny farmaceuta; Tytus Trzecieski – ziemianin i inicjator założenia kopalni oraz Karol Klobassa-Zrencki – właściciel ziemski. Dzięki zgodnej współpracy, zaangażowaniu oraz dużej operatywności twórców powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo naftowe.

 

W 2018 r. XIX w. kopalnia została wyróżniona zaszczytnym tytułem Pomnika Historii. Wielkim wyróżnieniem jest nie tylko sam fakt nadania tytułu, ale również zaistnienie na ogłoszonej w 2018 r. liście, która zgodnie z ideą Prezydenta RP stała się listą „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Nadanie obiektowi tytułu Pomnika Historii jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Formularz rejestracyjny: https://www.bptorun.edu.pl/lime26/index.php/658591?lang=pl

 

Marzena Sysak – absolwentka edukacji wczesnoszkolnej na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Od 12 lat związana zawodowo z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, sprawuje funkcje asystenta muzealnego. W sferze działalności naukowo-edukacyjnej: autorka artykułów poświęconych początkom przemysłu naftowego, życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza, edukacji w placówkach kulturalnych. Autorka scenariuszy i konspektów lekcji muzealnych. Edukator muzealny. Social media manager.