Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Giganci Kujaw i Pomorza – Marian Rejewski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki zainaugurował 19 lutego b.r. cykl edukacyjny Giganci Kujaw i Pomorza. Tegoroczna edycja jest poświęcona wybitnym naukowcom związanym z naszym regionem.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy prezentuje swojego patrona, Mariana Rejewskiego. Jest to postać niezwykle zasłużona dla polskiego wywiadu wojskowego. Jego intelektualny wkład w złamanie kodu Enigmy był przez dziesiątki lat zapomniany i umniejszany, a to dzięki Rejewskiemu wywiady państw alianckich zdobyły przewagę nad armią faszystowskich Niemiec.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów prezentujących sylwetkę pochodzącego z Bydgoszczy wybitnego matematyka i kryptologa.

 

Biblioteka przygotowała pakiet edukacyjny, w którym znajdują się odnośniki kierujące m.in. do multimediów, bibliografii, scenariuszy lekcji, dostępnych online materiałów przybliżających sylwetkę i dokonania Mariana Rejewskiego, a także do wirtualnych pokojów zagadek, quizów, krzyżówek i ciekawostek.

 

Zwieńczeniem projektu Giganci Kujaw i Pomorza będzie konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, którego bohaterami staną się osoby zaprezentowane w ramach cyklu.

 

PBW w Bydgoszczy

 

Baner - Marian Rejewski - Gigant Kujaw i Pomorza 1905-1980