Edukacja

Stojący z rowerami uczestnicy wyprawy na leśnej drodze, przygotowani do dalszej wycieczki.
Uczestnicy wyprawy

Edukacyjna wyprawa rowerowa

Miesiące wakacyjne potrafią każdego zachęcić do opuszczenia murów miasta, pozostawienia biurka i komputera, prowokują wręcz do spotkania z przygodą. Nauczyciele konsultanci z KPCEN w Bydgoszczy też poddali się pokusie letnich wędrówek, tym razem rowerowych. Inspiracją do zorganizowania wyprawy rowerowej była publikacja Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, która zawiera propozycje ośmiu wycieczek rowerowych po terenie powiatu bydgoskiego. Jako pierwszą wybraliśmy trasę, która pozwala poznać walory przyrodnicze gminy Białe Błota.

 

6 czerwca 2023 roku w grupie 7-osobowej spotkaliśmy się na parkingu leśnym w Trzcińcu, skąd rozpoczęliśmy wspólną wyprawę. Kierownikiem wycieczki był nauczyciel konsultant Norbert Łysiak, który jest jednocześnie współautorem wspomnianej publikacji. Wyruszyliśmy z wielkim entuzjazmem i jasno określonym celem – opracować materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które ułatwią im realizację siódmego kierunku polityki oświatowej państwa, tj. w jaki sposób wspierać uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej.

 

Ukształtowanie terenu gminy Białe Błota sprzyja nawet początkującym rowerzystom. Cały obszar położony jest w obrębie pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej, a dokładniej obejmuje terasy erozyjno-akumulacyjne z rzadka urozmaicone niewielkimi kulminacjami wydmowymi. Można tu spotkać urokliwe jeziorka, które wypełniają obniżenia w obrębie teras. Największe z nich to Jezioro Jezuickie Małe. Pokonywana trasa biegła najczęściej przez tereny zalesione z dominacją sosny, ale też napotykaliśmy obszary zabagnione, dolinki z ciekami wodnymi, gdzie zapach traw i ziół był wręcz oszałamiający.

 

Warto pamiętać, że przez teren gminy przebiega główny dział wodny, oddzielający dorzecze Wisły i Odry.

 

Zupełnie niepostrzeżenie pokonaliśmy na dwóch kółkach ponad 40 km. Była to miła przygoda łącząca aktywny wypoczynek z poznawaniem środowiska najbliższej okolicy. Wartością dodaną wyprawy będą materiały dydaktyczne dla nauczycieli: karty pracy, scenariusze, opisy wybranych elementów środowiska przyrodniczego. W tym celu został zebrany materiał faktograficzny (zdjęcia, film poglądowy).

 

Zachęcamy, wsiądź na rower! Odkrywaj piękno swojego regionu.

 

Oprac. Wiesława Kitajgrodzka

 

Uczestnicy wyprawyZabagniona dolina za kołem roweruUczestniczka wyprawy na tle jeziora Jezuickie MałeDroga przez las