Edukacja

Dotknij Księżyc

Dotkneli Księżyc

Strzałem w dziesiątkę okazała się impreza plenerowa „Dotknij Księżyc” zorganizowana we współpracy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Impreza odbyła się w dniu 24 kwietnia 2015r. na Wyspie Młyńskiej i przyciągnęła wielu uczestników.

Każdy znalazł tu coś dla siebie. Przy akompaniamencie muzyki gitarowej zespołu „United Guitars”  można było zrealizować marzenia o turystycznej wyprawie w najpiękniejsze zakątki  obiektów nocnego nieba, poobserwować Wszechświat z bliska, który „jest nie tylko dziwniejszy niż nam się wydaje, jest dziwniejszy niż możemy sobie to wyobrazić”.

Można było „poczuć jak na dłoni” znaleziony na początku XX wieku w okolicach Poznania meteoryt Morasko, którego upadek na Ziemię szacuje się między 2700 a 4100 rokiem p.n.e.  Dzięki tym atrakcjom oraz dzięki ciekawym prelekcjom o gwiazdach, planetach, kometach, mgławicach, gromadach,  galaktykach i zjawiskach astronomicznych Piotra Majewskiego wydarzenie okazało się strzałem w dziesiątkę!

Po raz kolejny udało zachęcić się młodych i starszych, uczniów i studentów, humanistów i ścisłowców do uczestnictwa w wydarzeniu przybliżającym i pokazującym to, co jest nie do zobaczenia na co dzień i wzbudza zawsze wiele emocji i zainteresowania.

Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia, który na co dzień jest popularyzatorem astronomii.

Projekt „Dotknij Księżyc”  rozpoczyna cykl plenerowych imprez naukowych i kulturalnych, rozwijając jednocześnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowanie astronomią. Ponadto celowym jest wyeksponowanie regionu kujawsko-pomorskiego jako Astro-Regionu  w kraju oraz  promocja nowo powstałych Astro Baz, a także uwrażliwienie młodzieży na piękno Wszechświata i poznanie praw nim rządzących, bo „cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?… A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą… nazywają astronomią…” Mikołaj Kopernik.

Impreza „Dotknij Księżyc” była współfinansowana ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, z zadania „Strategia Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.