Edukacja

Atomium - główna atrakcja Expo w Brukseli
Atomium – główna atrakcja Expo w Brukseli

Czym jest dla mnie dobro wspólne?

Po uroczystym zakończeniu roku szkolnego, w wakacje., uczeń klasy drugiej Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, Rafał Kociemba miał przyjemność wyjechać na wycieczkę do Brukseli. Była to główna nagroda za wygraną w konkursie na autoprezentację pt. „Czym jest dla mnie dobro wspólne? ”, organizowanym wiosną w naszej placówce. Nagroda, czyli wyjazd na wycieczkę do Brukseli wraz z opiekunem, została ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. Rafałowi w wyjeździe towarzyszyła w nauczycielka Agnieszka Majewska.

 

Wycieczka była niezwykle ciekawa i intensywna. Uczestnicy mieli okazję poznać Brukselę, jej architekturę, sztukę, kuchnię. Zorganizowane było zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wyjazd w odleglejszą część Brukseli, gdzie można było zobaczyć Atomium i rezydencję królewską w Laeken. Mieliśmy okazję zobaczyć największe zabytki Brukseli, jej cudowny rynek, katedrę, ratusz i wiele innych słynnych miejsc miasta. Pani przewodnik niezwykle ciekawie opowiadała o Belgach, ich historii, zwyczajach, podejściu do Polski i Polaków, a okazało się, że jest ono bardzo ciepłe. Byliśmy również w Europarlamencie, gdzie pan Zemke przybliżał nam zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, działania Parlamentu, odpowiadał na wszystkie pytania. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Historii Europy. Mieści się ono w nowoczesnym gmachu, gdzie na sześciu kondygnacjach znajduje się niezliczona ilość eksponatów związanych z historią starego kontynentu. Każdy zwiedzający otrzymuje tam tablet, który prowadzi go przez muzeum, znajdują się w nim opisy eksponatów, filmy z nimi związane.

 

Nie bez echa wśród uczestników wycieczki przeszło poznawanie Brukseli i Belgii od strony kulinarnej. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować belgijskich gofrów, belgijskich frytek, a nade wszystko owoców morza, głownie muli, którymi Brukselczycy szczycą się w całej Europie.

 

Wyjazd był niezwykłą nagrodą dla ucznia i wspaniałym rozpoczęciem wakacji.