Edukacja

Astronomia w Chorwacji

Astronomia w Chorwacji

Po raz trzeci Urząd Marszałkowski rozstrzygnął Wojewódzki Konkurs Astronomiczny dla uczniów szkół gimnazjalnych. W poniedziałek 20 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbędzie się uroczyste pożegnanie grupy 15 uczniów wyjeżdżających na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii do Chorwacji.

 

Celem przedsięwzięcia jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych w regionie województwa kujawsko-pomorskiego. Laureatów konkursu wyłoniła Rada Programowa Astrobaz złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty oraz UMK.

 

Przypomnijmy laureatami III Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego zostali:

1. Kategoria – praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne:

  • Jan Stachowiak, Marta Lewandowska, Wiktor Szymaniak- Zaćmienie Słońca, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy
  • Mateusz Błajda, Jan Jurkowski, Patryk Krawiec -Obserwacje nieba dla każdego, Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy
  • Patrycja Sampławska, Julia Świetlik, Anna Imiełowska- Czy na boisku szkolnym można odmierzać czas nie tylko mechanicznie?, Gimnazjum im. J.P. II w Gostycynie

2. Kategoria – praktyczne indywidualne projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne:

  • Adam Trzciński -Wyznaczanie zdolności rozdzielczej mojego teleskopu, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej, Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego
  • Mikołaj Janowic- Czy nad Borami Tucholskimi można zobaczyć mgławice przez amatorski teleskop?, Gimnazjum im. J.P. II w Gostycynie
  • Artur Galicki – Śladami Galileusza, Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

3. Kategoria – indywidualne projekty badawcze, w którym tematyka astronomiczna przedstawiona jest w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym i artystycznym:

  • Andrzej Błażewicz- Astronomia w kinematografii, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy
  • Jagoda Karpińska -Gwiazdą być, ach gwiazdą być, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy
  • Weridiana Janta-Lipińska – Gwiazda Betlejemska, Gimnazjum nr 2 w Jankowicach

 

To właśnie oni pojadą w nagrodę na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii do Chorwacji w terminie 20-31 lipca 2015 r.

 

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez imprezy cykliczne w latach 2014-2015”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa.