Edukacja

Astrofotografia, Jabłonowo Pom., fot. P.Biegajski
Astrofotografia, Jabłonowo Pom., fot. P.Biegajski

Astrofotografia i programowanie

Pełną parą ruszyły stacjonarne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach przedsięwzięcia pt. „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. W trwającym od dwóch lat marszałkowskim projekcie, uczniowie 16 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego zgłębiają tajniki astrofotografii,  programowania oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii.

 

We wrześniu w Szkole Podstawowej nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Rypinie, na zajęciach z kół astronomiczno-geograficznych najmłodsi uczniowie odbyli daleką podróż przez kosmos i poznali Układ Słoneczny. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy do klubu miłośników astronomii zostali przyjęci nowi uczniowie-Młode Gwiazdki, za których mocno trzymamy kciuki! Widać, że najmłodszym uczestnikom zajęć, tematyka kosmiczna przypadła do gustu.

 

Z kolei starsi uczniowie rozwijają zagadnienia matematyczno-astronomiczne i poznają wzory, układy, równania i twierdzenia oraz uczą się o funkcjach, pierwiastkach wymiernych wielomianu i innych kosmiczno-matematycznych zagadnieniach. Takie zajęcia to nie tylko nauka, ale przede wszystkim praca w grupie, integracja oraz rozwój umiejętności kluczowych uczniów.

 

Partnerami w projekcie są:

Powiat Inowrocławski
Gmina Gniewkowo
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Gmina Gostycyn
Gmina Miasta Rypin
Powiat Brodnicki
Powiat Radziejowski
Gmina Unisław
Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą
Gmina Kruszwica
Powiat Świecki
Gmina Zławieś Wielka
Powiat Żniński

 

Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 10 Innowacyjna Edukacja, Działania 10.2 Kształcenie Ogólne i Zawodowe, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie ogólne. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Partnerem wiodącym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Astrofotografia, Jabłonowo Pom., fot. P.BiegajskiAstrofotografia, Kruszwica, fot. M. MusiałowskaAstrofotografia, Kruszwica, fot. M. MusiałowskaKoła astr.-geogr. Brodnica, fot. W. ZembrzyckiKoła astr.-geogr. Brodnica, fot. W. ZembrzyckiKoła astr.-geogr. Rypin, fot. M. MurawskiKoła astr.-geogr. Rypin, fot. M. MurawskiTiK, Inowrocław, fot. J. KwiatkowskiTiK, Inowrocław, fot. J. Kwiatkowski