Edukacja

Logotyp KPCEN w Bydgoszczy

Andrzej Szwalbe. Bydgoszcz sam sobie wybrał

– Bydgoszcz nie jest moim rodzinnym miastem – mówił w marcu 1991 roku, ponad 30 lat temu na łamach „Gazety Pomorskiej” Andrzej Szwalbe. – Jest miastem, które sam sobie wybrałem, by tu żyć i pracować. Myślenie o nim jest nadal moim hobby.

 

11 listopada 2022 roku mija 20 lat od śmierci Andrzeja Szwalbego. W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego. 

Rok Andrzeja Szwalbego ma być hołdem złożonym tej wybitnej i charyzmatycznej postaci minionego stulecia – założyciela, budowniczego oraz  wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej.

Andrzej Szwalbe z zapałem, dalekowzrocznością i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne, muzyczne i naukowe miasta, za co zdobył godność Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli od dłuższego czasu włącza się w działania mające na celu przybliżenie tej Postaci oraz popularyzację dorobku Andrzeja Szwalbego.

Między innymi zorganizowaliśmy Konferencję regionalną: Szwalbe. Kreator. Lider. Postać. Na kanale YT KPCEN ukazał się cykl filmów pt. Szlakiem Andrzeja Szwalbego. W 20. rocznicę śmierci prezentujemy kolejny odcinek, który jest pełną relacją z konferencji.

 

Opracował: Grzegorz Nazaruk