Edukacja

Zakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz Mikołajczak
Zakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz Mikołajczak

Zakrycie i odkrycie Aldebarana przez Księżyc

W środę 23 grudnia wieczorem mogliśmy dostrzec w Polsce zakrycie i odkrycie najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Byka – Aldebarana przez Księżyc. Do obserwacji włączyły się kujawsko-pomorskie Astrobazy.

 

Przedstawiamy kilka zdjęć uzyskanych w Inowrocławiu przez p. Eugeniusza Mikołajczaka oraz film, który wykonał w Radziejowie p. Sławomir Kieraj.

Zakrycie nastąpiło przy ciemnym brzegu Księżyca ok. 19:25, odkrycie już przy jasnym ok. godz. 20:30.

 

Warto wspomnieć, że podobne zjawisko obserwował 9 marca 1497 roku w Bolonii 24-letni student Mikołaj Kopernik.

 

W nadchodzącym 2016 roku w Polsce nie zobaczymy co prawda w tak dobrych warunkach zakrycia Aldebarana, ale czeka nas np. dzienne zakrycie Wenus 6 kwietnia przed południem oraz tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca 9 maja. A już rankiem 9 stycznia 2016 (sobota) nastąpi bardzo bliskie złączenie Wenus z Saturnem – w odległości zaledwie kilku minut kątowych – czyli ułamka średnicy tarczy Słońca czy Księżyca. Zjawisko widoczne będzie nad wschodnim horyzontem od ok. 5:30 do świtu ok. godz. 7 rano.

 

Zakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz MikołajczakZakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz MikołajczakZakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz MikołajczakZakrycie Aldebarana przez Księżyc, fot. Eugeniusz Mikołajczak