WITAJ PRZYGODO! – ŻYWA ASTRONOMIA W NIEMCZECH
We wrześniu rusza kolejna tura zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych”.
Najaktywniejsi będą mieli szansę wyjazdu do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt. Zarząd Województwa 19 sierpnia przyjął założenia regulaminu konkursu dla uczestników projektu.
W innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie uczestniczy 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Podczas realizacji przedsięwzięcia korzystamy z sieci działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych „Astrobaza Kopernik”.
Formuła projektu polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:
- zjawiska zakryciowe,
- stacje bolidowe,
- astrometria i fotometria,
- aktywność słońca.
– Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz, co gwarantuje ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W ramach projektu powstało trzydzieści 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Opiekują się nimi specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończyli organizowany w ramach projektu kurs z zakresu programów obserwacyjnych.
Zwieńczeniem wymagającej i wielogodzinnej pracy w astroteamach będzie możliwość udziału w zagranicznym wyjeździe edukacyjnym do Niemiec w terminie 22-27 października 2015 r.
Uczniowie podczas zagranicznego wyjazdu edukacyjnego odwiedzą m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) w Darmstadt czy Obserwatorium Astronomiczne im. Archenholda w Berlinie będącenajwiększym ludowym obserwatorium astronomicznym w Niemczech, w którym znajduje się najdłuższy na świecie i wciąż sprawny teleskop, a także ekspozycja przedstawiająca historię astronomii od jej zarania w dawnym Babilonie aż do czasów współczesnych. Kolejnym punktem zagranicznego wyjazdu edukacyjnego będzie Instytut Radioastronomii imienia Maxa Plancka w Effelsbergu z największym radioteleskopem w Europie oraz Muzeum Techniki w Berlinie obrazujące jak rozwijała się myśl techniczna na wielu polach.
Atrakcyjny program wyjazdu i niepowtarzalna możliwość odwiedzenia miejsc, które pełnią istotną rolę w świecie astronomii i badań nad kosmosem, oprócz zdobycia nowej wiedzy i poszerzenia horyzontów uczniów, przyczyni się także do zwiększenia ich motywacji do podejmowania przez nich kolejnych działań na rzecz kształcenia i udzielania się w zakresie nauk ścisłych, także po zakończeniu realizacji niniejszego projektu.
Uczestnicy wyjazdu (30 uczniów i 3 nauczycieli) wyłonieni zostaną na drodze Konkursu Astronomicznego, którego regulamin zatwierdzony został Uchwałą nr 33/1100/15 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 19 sierpnia 2015 r. Formuła konkursu polega na tym, iż uczestnicy projektu dostarczą w terminie do 25 września 2015 r. swoje prace multimedialne, a następnie Rada Programowa biorąc pod uwagę ich wartość merytoryczną wybierze autorów 30 najlepszych prezentacji.
Projekt jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość całego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.