Edukacja

Uczestnicy spotkania, fot. Justyna Narewska
Uczestnicy spotkania, fot. Justyna Narewska

Sieci współpracy dyrektorów w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy utworzona została na bazie Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej funkcjonującej nad Brdą od 1946 roku. W 1951 roku Andrzej Szwalbe wraz z Towarzystwem Muzycznym podjął starania o upaństwowienie zespołu, w wyniku czego 1 stycznia 1953 roku Pomorską Orkiestrę Symfoniczną przekształcono w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy.

 

Reprezentacyjny, neoklasycystyczny gmach z genialną akustycznie salą koncertową miał oficjalną inaugurację 16 listopada 1958 roku. W tym roku również nadano instytucji imię Ignacego Jana Paderewskiego. Od 1959 roku sala koncertowa FP stała się miejscem recitali muzyków o międzynarodowej renomie.

 

Widownia sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej liczy 850 miejsc. Znajduje się tu także sala kameralna i foyer główne, obie na 170 miejsc.

 

W foyer i holach bocznych podziwiać można bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich w brązie słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny.

 

Od 1958 roku prowadzona jest w Filharmonii szeroka działalność edukacyjna dla wszystkich grup wiekowych. W ciągu roku odbywa się około 1,5 tys. audycji i koncertów umuzykalniających (na miejscu i w placówkach oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego) dla prawie 200 tysięcy słuchaczy. Proponowane są także transmisje online audycji muzycznych z sali kameralnej FP, a także muzyczne filmowe programy edukacyjne.

 

Ogromnym atutem tego miejsca jest możliwość organizowania wielu wydarzeń artystyczno–kulturalnych i edukacyjnych w wyjątkowej scenerii. Tak też działo się 31 marca 2022 roku. To tu, odbyło się ostatnie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów. Koordynujący sieciami nauczyciele konsultanci Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy Krystyna Karpińska i Grzegorz Nazaruk zaprosili na połączone spotkanie uczestników całorocznych spotkań. Były to sieci przedszkoli rejonu bydgoskiego, tucholskiego i świeckiego, sieć dyrektorów powiatu mogileńskiego oraz sieć dyrektorów szkół i placówek.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać specjalnie przygotowanej niespodzianki muzycznej – brawurowo wykonanych utworów na klarnecie i akordeonie. Dyrektorzy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Wszystkich przywitał Maciej Puto dyrektor Filharmonii oraz Katarzyna Szewczyk, kierownik Działu Promocji i Kontaktów z Publicznością. Następnie Beata Bobińska, kierownik Działu Artystycznego przedstawiła pełną ofertę edukacyjną i koncertową dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od maluszków po seniorów.

 

Po krótkiej przerwie dyrektorzy zapoznali się z bieżącymi informacjami przedstawionymi przez Krystynę Karpińską i Grzegorz Nazaruk nauczycieli konsultantów KPCEN w Bydgoszczy, dotyczącymi przede wszystkim przyjmowaniu dzieci uchodźców z Ukrainy do przedszkoli i szkół. Wymienili się także swoim doświadczeniem w tym zakresie.

 

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także upominki od Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego dzięki mądremu i nowoczesnemu stylowi zarządzania służy nie tylko mieszkańcom, ale jest inspiracją dla nauczycieli, którzy będą tu wracać ze swoimi uczniami. Tak stwierdzili dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek licząc na to, że będzie można wreszcie powrócić do obcowania ze sztuką muzyczną.

 

Dziękujemy za gościnne i otwarte przyjęcie.

 

Opracowanie:

G. Nazaruk

KPCEN w Bydgoszczy

 

Maciej Puto-dyrektor Filharmonii, fot. Juzstyna NarewskaMuzyczna niespodzianka, fot. Justyna NarewskaNauczyciele konsultanci KPCEN, fot. Justyna NarewskaPrezentacja oferty Filharmonii, fot. Justyna NarewskaUczestnicy spotkania, fot. Justyna Narewska