Edukacja

Logo KPCEN w Toruniu

Podsumowanie II edycji projektu Toruński Urząd dla Młodzieży

Nauczyciele i uczniowie odebrali podziękowania i dyplomy za zaangażowanie w realizację II edycji projektu Toruński Urząd dla Młodzieży podczas gali podsumowującej   9 marca 2016 r. w KPCEN w Toruniu. Trzy nagrodzone i trzy wyróżnione zespoły uczniowskie dokonały prezentacji projektów edukacyjnych.

 

 

Projekt zrealizowany został przy współudziale Urzędu Miasta Torunia. Celem projektu była inwestycja w młode pokolenie poprzez budowanie kapitału społecznego, rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego.

             

  Po uroczystym wręczeniu dyplomów i podziękowań, temat: Zasady i rola stanowienia przepisów prawa miejscowego, przybliżył uczniom Marcin Czyżniewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia. Młodzieżowe Rady Gmin i miast szansą aktywności młodzieży w lokalnym środowisku, przedstawiła Iwona Czyż-Zaleska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych. Był również czas przewidziany na dyskusję i zadawanie pytań przez młodzież przedstawicielom Urzędu Miasta Torunia oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Torunia. 

             

  Pierwszym elementem projektu było seminarium dla nauczycieli realizujących projekt, na którym poznali założenia przedsięwzięcia i otrzymali zadania dla swoich uczniów.

        

   Program obejmował wizyty w trzech wydziałach Urzędu Miasta Torunia. Uczniowie mieli zaplanować i załatwić typowe sprawy urzędowe oraz zapoznać się z pracą poszczególnych wydziałów. Pracownicy urzędu przygotowali ciekawe zadania do realizacji przez uczniów. Działania te stworzyły młodzieży możliwość komunikowania się w sprawach publicznych.

         

  Podczas realizacji projektu uczniowie dowiedzieli się, gdzie mieszczą się niektóre wydziały Urzędu Miasta Torunia, poznali ich adresy:

  • Wydziału Spraw Administracyjnych
  • Wydziału Ewidencji i Rejestracji
  • Wydziału Środowiska i Zieleni

      

   Potrafili oni pobrać i wypełnić proste formularze urzędowe oraz sformułować kilka praktycznych rad dotyczących załatwiania spraw urzędowych. W czasie realizacji projektu zastosowano metody pracy:

  • mini wykład
  • pracę z tekstem
  • prace w grupach lub parach
  • wypełnianie formularzy
  • rozmowę nauczającą

        

   Uczniowie mieli okazję przećwiczyć wizytę w urzędzie, poznać wydziały oraz obowiązki urzędników wobec obywateli.

         

  Efekty projektów nad zadaniami, które zostały zaprezentowane podczas uroczystości podsumowującej projekt, wyróżniały się pomysłowością, wielością podjętych działań oraz olbrzymim zaangażowaniem uczniów i nauczycieli. Podjęto wiele działań, między innymi: nakręcono filmy, przeprowadzono wywiady, stworzono profesjonalne prezentacje multimedialne.

       

  Projekt realizowały 4 toruńskie szkoły, czyli 15 zespołów uczniowskich.  W sumie projekt realizowało 49 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod kierunkiem 6 nauczycieli.

W projekcie wzięły udział następujące szkoły:

  •        III Liceum w Toruniu,
  • Gimnazjum   nr 3 w Toruniu,
  • Gimnazjum   nr 18 w Toruniu,
  • Gimnazjum   nr 21 w Toruniu.

        

To przedsięwzięcie było efektem współpracy toruńskich samorządowców i naszej placówki doskonalenia.

        

  Projekty edukacyjne realizowane w szkołach angażują całą społeczność uczniowską. Podczas pracy metodą projektu największy nacisk położony jest na proces: od planowania, poprzez realizację do podsumowania i oceny.

        

Edukacja obywatelska nie może sprowadzać się jedynie do przekazywania informacji na temat samorządu. Musi rozwijać także umiejętności przydatne podczas załatwiania w urzędach konkretnych spraw życiowych.

        

Ważne jest, by młodzież jak najwcześniej uczestniczyła w życiu społecznym. To szczególnie istotne w Polsce, ponieważ Polska jest krajem – potwierdza to wiele badań – o niskim kapitale społecznym, a więc o niskim poziomie zaufania, niskim poziomie umiejętności współpracy, współdziałania i współodpowiedzialności.

 

oprac. Zofia Spalińska – Pracownia Zarządzania, Diagnozy i Wychowania
Autor zdjęć – Tadeusz Wański, Pracownia Informacji i Promocji

 

www.kpcen-torun.edu.pl/news/view/1104

 

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Departament Edukacji (TK).

 

Gratulacje Marcina Czyżniewskiego, Przewodniczący Rady Miasta Torunia dla Barbary Przybysz z gimnazjum nr 18Grażyna Szczepańska wręcza podziękowanie Grażynie Przybysz Dyr. Wydziału Administracji UMTIwona Czyż-Zaleska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów OsobistychKatarzyna Nowicka - Skuza,  wręcza upominek n-lce gim. nr 3 w Toruniu, Ewie Nanuś, zwycieżczyni 1 miejscaMarcin Czyżniewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia