Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Gęsina 2015

Gęś po kołudzku

fot. Andrzej Goiński

Haliny Bielińskiej, zastępcy dyrektora Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej (powiat inowrocławski).

Czytaj więcej

Festiwal gęsiny w Przysieku

Festiwal Gęsiny w Przysieku, fot. Andrzej Goiński

Za nami główne wydarzenie tegorocznej kampanii gęsinowej - mający swoją wierną publiczność festiwal gęsiny w Przysieku w przededniu i dniu Święta Niepodległości (10-11 listopada). Dziś odbyły się także Świętomarciński festiwal gęsiny w Rypinie i gęsinowy jarmark w Bydgoszczy.

Czytaj więcej

Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Rozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Trwa kulminacja tegorocznej jesiennej kampanii gęsinowej. W weekend (7 i 8 listopada) kulinarne atrakcje czekały na uczestników jarmarków w Bydgoszczy i Toruniu. W sobotę (7 listopada) mieszkańcy odebrali 2000 gęsich tuszek, które będą daniem głównym na  rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle festiwal gęsiny w Przysieku 10 i 11 listopada. Zapraszamy także do udziału w gęsinowych konkursach.

Czytaj więcej

O gęsinie również w Paryżu

Gesi, fot. Daniel Pach

„Gdy kuchnia spotyka naukę. Gęsina świętomarcińska w kontekście odnawiania polskich i francuskich tradycji kulinarnych” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 5 listopada w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Spotkanie współorganizował Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj więcej

Z gęsią w roli głównej

Uroczysty obiad gęsinowy w rodzinie państwa Wojdonów z Bydgoszczy (relacja z 2012 roku)

Już po raz czwarty organizujemy konkursy dla rodzin związane z naszą tradycyjną jesienną kampanią gęsinową. Od 12 do 23 listopada czekamy na relacje z uroczystych rodzinnych obiadów w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przyrządzonych ze świeżych gęsich tuszek, a także na prace plastyczne w konkursie dla dzieci „Gęś w podróży po Kujawach i Pomorzu”.

Czytaj więcej

Gęsinowe jarmarki w Bydgoszczy i Toruniu

Jarmark gęsinowy w Bydgoszczy, listopad 2010, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Żołądków gęsich duszonych w cebuli, kaszotta z gęsiną i kapustą, gęś-burgerów kołudzkich oraz wielu innych gęsinowych przysmaków można kosztować w weekend (7 i 8 listopada) w obu stolicach województwa. Zaplanuj wielkie ucztowanie.

Czytaj więcej

Gęś w restauracji i …na uniwersytecie

Najlepsza gęś kujawsko-pomorska, fot. Daniel Pach

Restauracje w całym kraju przystępują do naszej dorocznej jesiennej kampanii gęsinowej, przygotowując się do serwowania dań z najlepszego na rynku gęsiego surowca – mięsa kujawsko-pomorskiej kołudzkiej gęsi owsianej. Łatwo je znaleźć w połączonej z mapką wyszukiwarce, łatwo rozpoznać po umieszczonej w widocznym miejscu charakterystycznej nalepce. Zapraszamy.

Czytaj więcej

Gęsina dla 2000 mieszkańców

Jak co roku rozdajemy gęsie tuszki, fot. Jacek Piotrowski

W sobotę (7 listopada) mieszkańcy naszego regionu odebrali 2000 gęsich tuszek, które będą daniem głównym na  świątecznym, rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 11 listopada. Gęś można było wygrywać w konkursach organizowanych przez regionalne i lokalne media w ramach akcji „Kujawsko-Pomorska gęsina na Świętego Marcina”.

Czytaj więcej

Kujawsko-pomorska kampania gęsinowa

Najlepsza jest gęś kujawsko-pomorska, fot. Daniel Pach

Wystartowała nasza tradycyjna jesienna kampania gęsinowa. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle mający swoją wierną publiczność festiwal gęsiny w Przysieku w przededniu i w dniu Święta Niepodległości. W programie także podobne wydarzenie w Rypinie, jarmarki z gęsią w roli głównej w Bydgoszczy i Toruniu, specjalna oferta hotelarzy i restauratorów, a także konkursy z cennymi nagrodami. Jak co roku dwa tysiące rodzin otrzyma w upominku od marszałka województwa gęś na świąteczny obiad.

Czytaj więcej

Zapraszamy do udziału w konkursach gęsinowych

Rozdanie nagród w ramach zeszłorocznych konkursów gęsinowych, fot. Jacek Piotrowski

Konkurs plastyczny „Gęś w podróży po Kujawach i Pomorzu” adresowany do dzieci i konkurs na relacje ze świątecznego obiadu przyrządzonego ze świeżej gęsiej tuszki to jedne z naszych propozycji podczas tegorocznej gęsinowej kampanii. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody, między innymi rowery dla całej rodziny, sprzęt agd i zestawy malarskie.

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.