Gęsina

Uroczysty obiad gęsinowy w rodzinie państwa Wojdonów z Bydgoszczy (relacja z 2012 roku)
Uroczysty obiad gęsinowy w rodzinie państwa Wojdonów z Bydgoszczy (relacja z 2012 roku)

Z gęsią w roli głównej

Już po raz czwarty organizujemy konkursy dla rodzin związane z naszą tradycyjną jesienną kampanią gęsinową. Od 12 do 23 listopada czekamy na relacje z uroczystych rodzinnych obiadów w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przyrządzonych ze świeżych gęsich tuszek, a także na prace plastyczne w konkursie dla dzieci „Gęś w podróży po Kujawach i Pomorzu”.

 

Konkurs na relacje zorganizowaliśmy pierwszy raz w 2012 roku. Zwyciężyła Agnieszka Chmielewska z Ossówki (powiat aleksandrowski), która przesłała nam pokaz zdjęć, prezentujący przygotowania do świątecznego obiadu, od momentu wygrania gęsiej tuszki w jednym z konkursów zorganizowanych przez regionalne media aż do uczty z okazji Święta Niepodległości. Prezentacje można obejrzeć tutaj. W 2013 roku nagrodę główną otrzymała Magdalena Tabasz z Brzeźna (powiat świecki), która zaprezentowała rymowaną opowieść o przygotowaniach i świątecznym obiedzie w gronie rodzinnym. Relacja znajduje się tutaj. W zeszłym roku najlepsza okazała się Magdalena Tęcza z Ciężkowa (powiat nakielski). Pani Magdalena dostarczyła nam przepis na gęś pieczoną z cebulą i jabłkami oraz komiks prezentujący przygotowania do gęsinowego obiadu. Jej pracę można zobaczyć tutaj.

 

Obiad gęsinowy państwa Bożków (relacja konkursowa 2012)Obiad gęsinowy państwa Wojdonów (relacja konkursowa 2012)Obiad gęsinowy państwa Lisów (relacja konkursowa 2013)Obiad gęsinowy państwa Tabaszów (relacja konkursowa 2013)Obiad gęsinowy państwa Malinowska (relacja konkursowa 2014)Obiad gęsinowy państwa Szymańskich (relacja konkursowa 2014)

Zdjęcia wybranych relacji gęsinowych z lat 2012-2014.

 

W dziecięcych gęsinowych konkursach plastycznych co roku otrzymujemy setki prac, wykonywanych przez najmłodszych mieszkańców ze wszystkich zakątków województwa. Młodzi artyści wykonują je w najróżniejszych technikach, z  użyciem kredek, farb, piór, ziaren, folii, różnego rodzaju materiałów tekstylnych, krepy, bibuły, styropianu, wstążek, brokatu i wielu innych. W tym roku spodziewamy się prac, które połączą tematycznie gęsi i bogactwo turystyczne Kujaw i Pomorza. O zwycięzcach z lat poprzednich pisaliśmy tutaj, tutaj i tutaj.

 

Gęsinowy konkurs plastyczny, 2012 rok, praca Huberta RuszkiewiczGęsinowy konkurs plastyczny, 2012 rok, praca Izabeli StanisławskiejGęsinowy konkurs plastyczny, 2013 rok, praca Jakuba KierzkowskiegoGęsinowy konkurs plastyczny, 2013 rok, praca Marka RauchfleiszaKonkurs plastyczny Bajkowa gęś, praca Michała ŁobodyKonkurs plastyczny Bajkowa gęś, praca Pauliny Król

Zdjęcia wybranych dziecięcych prac plastycznych.

 

Więcej zdjęć prac plastycznych w galerii.

 

Zapraszamy do udziału w gęsinowych konkursach, czekają atrakcyjne nagrody. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 listopada 2015 r.